PIERS 2019 in Xiamen
[EM Wave]

PIERS
PhotonIcs & Electromagnetics Research Symposium
also Progress In Electromagnetics Research Symposium 

PIERS 2019 in Xiamen, China, 17 - 20 December, 2019
 
 

PIERS 2019 in Xiamen Final Program

Search Paper by Title, Key, or Author:
SessionNameDate/Room

+
 1A13_FocusSession.SC3: Photosensitive Materials and Nano-structures for Optical Switching, Sensing and Processing Applications 1
   Organized by Rita Asquini and Iam-Choon Khoo
   Chaired by Rita Asquini and Iam-Choon Khoo
2019-12-17 AM
1 - Ballroom 1
+
 1A2SC2: Microwave Metamaterial and Metasurface 1
   Organized by Tie Jun Cui and Yijun Feng
   Chaired by Yijun Feng and Yue Li
2019-12-17 AM
2 - Ballroom 2
+
 1A35_FocusSession.SC5: Electromagnetic Devices, Sensing, Imaging and Applications 1
   Organized by Shaolin Liao and Lijun Xu
   Chaired by Shaolin Liao and Lijun Xu
2019-12-17 AM
3 - Ballroom 3
+
 1A4SC1: Novel Mathematical Methods in Electromagnetics
   Organized by Yury V. Shestopalov and Kazuya Kobayashi
   Chaired by Dmitry V. Valovik and Mitsuo Tateiba
2019-12-17 AM
4 - Ginkgo
+
 1A5SC1&SC3: Design and Simulation of Electromagnetic and Optical Devices 1
   Organized by Shinichiro Ohnuki, Yasuhide Tsuji, and Jun Shibayama
   Chaired by Shinichiro Ohnuki and Yasuhide Tsuji
2019-12-17 AM
5 - Banyan 1
+
 1A6SC5: Advances in Radar Systems and Signal Processing for Remote Sensing
   Organized by Jibin Zheng, Pia Addabbo, and Junjie Wu
   Chaired by Jibin Zheng
2019-12-17 AM
6 - Banyan 2
+
 1A7SC5: Subsurface Sensing and Imaging
   Organized by Hai Liu and Feng Zhou
   Chaired by Hai Liu and Hui Qin
2019-12-17 AM
7 - Banyan 3
+
 1A8Microwave Photonics for Advanced Radar Systems and Applications
   Organized by Fangzheng Zhang and Xing Li
   Chaired by Fangzheng Zhang
2019-12-17 AM
8 - Peony 1
+
 1A93_FocusSession.SC3: Quantum Information Processing and Devices 1
   Organized by Hai-Zhi Song and Yong-Chun Liu
   Chaired by Hai-Zhi Song and Tongcang Li
2019-12-17 AM
9 - Peony 2
+
 1A_10SC2: Nonlinear Plasmonics and Metasurfaces 1
   Organized by Yuanmu Yang and Guixin Li
   Chaired by Yuanmu Yang
2019-12-17 AM
10 - Jasmine
+
 1A_11SC2: Advanced Topological Photonics and Acoustics toward Future Developments 1
   Organized by Jian-Hua Jiang and Yin Poo
   Chaired by Jian-Hua Jiang and Yin Poo
2019-12-17 AM
11 - Lotus 1
+
 1A_12SC3: Spoof SPP and Its Applications: From Microwave to Optics
   Organized by Jiafu Wang and Hongyu Shi
   Chaired by Jiafu Wang and Hongyu Shi
2019-12-17 AM
12 - Lotus 2
+
 1A_13SC3: Light Propagation, Transformation and Applications 1
   Organized by Zhili Lin and Jixiong Pu
   Chaired by Zhili Lin and Jixiong Pu
2019-12-17 AM
13 - Lotus 3
+
 1A_14SC4: Advances in Antenna Theory and Techniques 1
   Organized by Mei Song Tong and Miao Zhang
   Chaired by Mei Song Tong and Miao Zhang
2019-12-17 AM
14 - Lily
+
 1A_15SC2: Nanophotonics for Integration, Communication, and Biomedicine Applications 1
   Organized by Lili Gui and Cuicui Lu
   Chaired by Lili Gui and Jiafang Li
2019-12-17 AM
15 - Narcissus
+
 1A_16Millimeter Wave and Terahertz Source Devices 1
   Organized by Cun-Jun Ruan and Wenxin Liu
   Chaired by Cun-Jun Ruan and Wenxin Liu
2019-12-17 AM
16 - Camellia 1
+
 1A_17SC3: Design and Application of Optical Fiber and Waveguide for Functional Components and Sensors
   Organized by Xiaopeng Dong and Minghong Yang
   Chaired by Xiaopeng Dong
2019-12-17 AM
17 - Camellia 2
+
 1A_18aOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC4: Antennas and Microwave Technologies
   Chaired by Dau-Chyrh Chang, Zhongxiang Shen, and Malay Ranjan Tripathy
2019-12-17 AM
18 - Azalea
+
 1A_18bOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC2: Metamaterials, Plasmonics and Complex Media
   Chaired by Hongsheng Chen, Yongmin Liu, and Ari Sihvola
2019-12-17 AM
18 - Azalea
+
 1P4aSC1: Fast and Efficient Algorithms of CEM
   Organized by Vladimir Okhmatovski and Weng Cho Chew
   Chaired by Weng Cho Chew
2019-12-17 PM
4 - Ginkgo
+
 1P4bSC1: Advances in Numerical Modeling and Design
   Organized by Yongpin Chen and Sheng Sun
   Chaired by Sheng Sun
2019-12-17 PM
4 - Ginkgo
+
 1P5SC1&SC3: Design and Simulation of Electromagnetic and Optical Devices 2
   Organized by Shinichiro Ohnuki, Yasuhide Tsuji, and Jun Shibayama
   Chaired by Shinichiro Ohnuki and Yasuhide Tsuji
2019-12-17 PM
5 - Banyan 1
+
 1P6a5_FocusSession.SC5: Applications of Microwave Remote Sensing in Terrestrial Hydrology
   Organized by Steven K. Chan and Rajat Bindlish
   Chaired by Steven K. Chan and Rajat Bindlish
2019-12-17 PM
6 - Banyan 2
+
 1P6bMedical Electromagnetics, Biological Effects, Bioimaging
   Chaired by Jan Vrba
2019-12-17 PM
6 - Banyan 2
+
 1P7SC5: Inverse Problems in Microwave and Optics
   Organized by Raffaele Solimene and Feng Han
   Chaired by Raffaele Solimene and Feng Han
2019-12-17 PM
7 - Banyan 3
+
 1P8aSC2: Advances in Metasurfaces
   Organized by Shulin Sun and Qiong He
   Chaired by Qiong He
2019-12-17 PM
8 - Peony 1
+
 1P8bSC2&SC3: Advanced Metasurface Designs and Optoelectronic Devices
   Organized by Yuyi Feng and Lingling Huang
   Chaired by Yuyi Feng and Lingling Huang
2019-12-17 PM
8 - Peony 1
+
 1P9SC1&SC3&SC5: New Synergies among Machine Learning, Artificial Intelligence, Photonics and Electromagnetics: From Data Processing to Hardware Implementations
   Organized by Massimo Panella
   Chaired by Massimo Panella
2019-12-17 PM
9 - Peony 2
+
 1P_10aSC2: Nonlinear Plasmonics and Metasurfaces 2
   Organized by Yuanmu Yang and Guixin Li
   Chaired by Yuanmu Yang
2019-12-17 PM
10 - Jasmine
+
 1P_10bSC2: Substrate Integrated and On-chip Metamaterials and Their Applications
   Organized by Liang Peng and Kuiwen Xu
   Chaired by Liang Peng and Kuiwen Xu
2019-12-17 PM
10 - Jasmine
+
 1P_11aSC2: Advanced Topological Photonics and Acoustics toward Future Developments 2
   Organized by Jian-Hua Jiang and Yin Poo
   Chaired by Jian-Hua Jiang and Yin Poo
2019-12-17 PM
11 - Lotus 1
+
 1P_11bSC2: Topological Electromagnetics and Topological Acoustics 1
   Organized by Fei Gao, Meng Xiao, and Luqi Yuan
   Chaired by Fei Gao
2019-12-17 PM
11 - Lotus 1
+
 1P_12SC2: Waves in Comlex Medium
   Organized by Yu Zhang and Yadong Xu
   Chaired by Yu Zhang and Yadong Xu
2019-12-17 PM
12 - Lotus 2
+
 1P_13a3_FocusSession.SC3: Photosensitive Materials and Nano-structures for Optical Switching, Sensing and Processing Applications 2
   Organized by Rita Asquini and Iam-Choon Khoo
   Chaired by Rita Asquini and Iam-Choon Khoo
2019-12-17 PM
13 - Lotus 3
+
 1P_13bSC3: Electromagnetic and Optical Properties of Photonic Materials, Structures, and Crystal
   Organized by Tzong-Jer Yang and Wen-Kai Kuo
   Chaired by Tzong-Jer Yang and Wen-Kai Kuo
2019-12-17 PM
13 - Lotus 3
+
 1P_14SC4: Advances in Antenna Theory and Techniques 2
   Organized by Mei Song Tong and Miao Zhang
   Chaired by Mei Song Tong and Miao Zhang
2019-12-17 PM
14 - Lily
+
 1P_15SC2: Functional Devices and Antennas Based on Metamaterials and Metasurfaces
   Organized by Qiang Cheng and Junming Zhao
   Chaired by Junming Zhao and Qiang Cheng
2019-12-17 PM
15 - Narcissus
+
 1P_16aSC4: Novel Frequency Selective Structures and Antennas
   Organized by Zhongxiang Shen
   Chaired by Zhongxiang Shen and Bo Li
2019-12-17 PM
16 - Camellia 1
+
 1P_16bMillimeter Wave and Terahertz Source Devices 2
   Organized by Cun-Jun Ruan and Wenxin Liu
   Chaired by Cun-Jun Ruan and Wenxin Liu
2019-12-17 PM
16 - Camellia 1
+
 1P_17SC3: Photonic and Microwave Signal Processing
   Organized by Shiming Gao and Hongyan Fu
   Chaired by Shiming Gao
2019-12-17 PM
17 - Camellia 2
+
 1P_18aOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC5: Remote Sensing, Inverse Problems, Imaging, Radar and Sensing
   Chaired by Kun-Shan Chen, Xudong Chen, and Saibun Tjuatja
2019-12-17 PM
18 - Azalea
+
 1P_18bOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC3: Optics and Photonics
   Chaired by Rita Asquini, Sailing He, and Hai-Zhi Song
2019-12-17 PM
18 - Azalea
+
 2A0Poster Session 12019-12-18 AM
Corridor
+
 2A1SC2&SC3&SC4: Graphene Photonics, Electromagnetics Science and Applications
   Organized by Baohua Jia, Jianfa Zhang, and Jinfeng Zhu
   Chaired by Jianfa Zhang and Jinfeng Zhu
2019-12-18 AM
1 - Ballroom 1
+
 2A2SC2: Dielectric Metasurfaces: Fundamentals and Applications 1
   Organized by Fei Ding and Cheng Zhang
   Chaired by Fei Ding and Cheng Zhang
2019-12-18 AM
2 - Ballroom 2
+
 2A35_FocusSession.SC5: Machine Learning for Inversion and Imaging 1
   Organized by Dominique Lesselier and Xudong Chen
   Chaired by Dominique Lesselier and Xudong Chen
2019-12-18 AM
3 - Ballroom 3
+
 2A4SC1: Computational Techniques in Electromagnetics and Applications
   Organized by Tsuneki Yamasaki and Yoichi Okuno
   Chaired by Tsuneki Yamasaki and Yoichi Okuno
2019-12-18 AM
4 - Ginkgo
+
 2A5SC1&SC5: Efficient Computational Electromagnetics Methods and Their Applications in Geophysical and Remote Sensing
   Organized by Jinghe Li and Naixing Feng
   Chaired by Jinghe Li and Naixing Feng
2019-12-18 AM
5 - Banyan 1
+
 2A6SC1: Single and Multiple Scattering in the Earth System: Theory and Applications 2
   Organized by Lei Bi and Pengwang Zhai
   Chaired by Lei Bi and Pengwang Zhai
2019-12-18 AM
6 - Banyan 2
+
 2A7SC5: Electromagnetic Well Logging
   Organized by Decheng Hong and Hu Li
   Chaired by Decheng Hong
2019-12-18 AM
7 - Banyan 3
+
 2A8SC2&SC4: Recent Advances in Metasurfaces and Their Application to Antennas
   Organized by He-Xiu Xu and Zhihao Jiang
   Chaired by He-Xiu Xu and Zhihao Jiang
2019-12-18 AM
8 - Peony 1
+
 2A93_FocusSession.SC3: Quantum Information Processing and Devices 2
   Organized by Hai-Zhi Song and Yong-Chun Liu
   Chaired by Guo-Yong Xiang and Lixing You
2019-12-18 AM
9 - Peony 2
+
 2A_10SC2: Plasmonic Nanoantennas and Metamaterials for the Design of New Nanophotonic Devices 1
   Organized by Pai-Yen Chen and Yang Li
   Chaired by Pai-Yen Chen and Yang Li
2019-12-18 AM
10 - Jasmine
+
 2A_11SC2: Topological Metamaterials
   Organized by Qing-Hua Guo and Shuang Zhang
   Chaired by Jian-Wen Dong and Biao Yang
2019-12-18 AM
11 - Lotus 1
+
 2A_12SC2: Novel Methods for Sound Manipulation Based on Intriguing Physics
   Organized by Zhi Hong Hang and Min Yang
   Chaired by Zhi Hong Hang
2019-12-18 AM
12 - Lotus 2
+
 2A_13SC3: Organic and Perovskite Optoelectronics
   Organized by Fengxian Xie and Wallace C. H. Choy
   Chaired by Wallace C. H. Choy and Fengxian Xie
2019-12-18 AM
13 - Lotus 3
+
 2A_14aSC4: Designs and Measurements of Phased Array Antennas for 5G UE and BS Systems, Part 1 & 2
   Organized by Dau-Chyrh Chang, Cheng-Nan Hu, and Huan-Chu Huang
   Chaired by Dau-Chyrh Chang and Cheng-Nan Hu
2019-12-18 AM
14 - Lily
+
 2A_14bSC4&SC2: Metamaterial-engineered and Compact Antennas and Arrays
   Organized by Jun-Ping Geng and Ming-Chun Tang
   Chaired by Jun-Ping Geng
2019-12-18 AM
14 - Lily
+
 2A_15SC2: Nanophotonics for Integration, Communication, and Biomedicine Applications 2
   Organized by Lili Gui and Cuicui Lu
   Chaired by Lili Gui and Cuicui Lu
2019-12-18 AM
15 - Narcissus
+
 2A_16SC3: Terahertz Wave Sensing and Imaging: From Novel Devices to Applications
   Organized by Li-Guo Zhu and Emma Pickwell-MacPherson
   Chaired by Li-Guo Zhu and Xuequan Chen
2019-12-18 AM
16 - Camellia 1
+
 2A_17SC2: New Materials for Electromagnetic Devices: Theory and Applications
   Organized by Juan Chen and Daping He
   Chaired by Juan Chen and Daping He
2019-12-18 AM
17 - Camellia 2
+
 2A_18aEducation in Electromagnetics
   Organized by Eng Leong Tan and Zheng-Yu Huang
   Chaired by Eng Leong Tan and Zheng-Yu Huang
2019-12-18 AM
18 - Azalea
+
 2A_18bOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC1: CEM, EMC, Scattering & EM Theory
   Chaired by Jiefu Chen, Eng Leong Tan, and Mei Song Tong
2019-12-18 AM
18 - Azalea
+
 2P0Poster Session 22019-12-18 PM
Corridor
+
 2P1SC3: Structured Light-matter Interaction 1
   Organized by Zhimin Shi and Olga Korotkova
   Chaired by Zhimin Shi
2019-12-18 PM
1 - Ballroom 1
+
 2P2aSC2: Microwave Metamaterial and Metasurface 2
   Organized by Tie Jun Cui and Yijun Feng
   Chaired by Qiang Cheng and Xiaopeng Shen
2019-12-18 PM
2 - Ballroom 2
+
 2P2bSC2: Reconfigurable Metamaterials, Metasurfaces, and FSS
   Organized by Jian Li and Yongjun Huang
   Chaired by Jian Li and Yongjun Huang
2019-12-18 PM
2 - Ballroom 2
+
 2P3a5_FocusSession.SC5: Machine Learning for Inversion and Imaging 2
   Organized by Dominique Lesselier and Xudong Chen
   Chaired by Dominique Lesselier and Xudong Chen
2019-12-18 PM
3 - Ballroom 3
+
 2P3bSC5: Deep Learning Approaches for Electromagnetic Forward and Inverse Problems
   Organized by Feng Xu and Lei Kuang
   Chaired by Qian Song and Lingyan Han
2019-12-18 PM
3 - Ballroom 3
+
 2P41_FocusSession.SC1: Advanced Numerical Techniques in Computational Electromagnetics
   Organized by Mei Song Tong and Naoshi Nishimura
   Chaired by Mei Song Tong
2019-12-18 PM
4 - Ginkgo
+
 2P5Bound States in the Continuum: Physics and Applications
   Organized by Dezhuan Han, Lei Shi, and Chao Peng
   Chaired by Dezhuan Han and Chao Peng
2019-12-18 PM
5 - Banyan 1
+
 2P6a5_FocusSession.SC5: Electromagnetic Devices, Sensing, Imaging and Applications 2
   Organized by Shaolin Liao and Lijun Xu
   Chaired by Shaolin Liao and Lijun Xu
2019-12-18 PM
6 - Banyan 2
+
 2P6bSC1: Single and Multiple Scattering in the Earth System: Theory and Applications 1
   Organized by Lei Bi and Pengwang Zhai
   Chaired by Lei Bi and Pengwang Zhai
2019-12-18 PM
6 - Banyan 2
+
 2P7SC5: Emerging New Techniques, Theory, and Data in Microwave Remote Sensing
   Organized by Shurun Tan and Su Xu
   Chaired by Shurun Tan and Su Xu
2019-12-18 PM
7 - Banyan 3
+
 2P8aSC4: Advanced Phased Array Theory and Technology
   Organized by Peng Yang, Yanhui Liu, and Paolo Rocca
   Chaired by Peng Yang and Yanhui Liu
2019-12-18 PM
8 - Peony 1
+
 2P8bSC1&SC3: Advances in Electromagnetic Modeling and Simulations for Biophotonics
   Organized by Snow H. Tseng and Shih-Hui Chang
   Chaired by Snow H. Tseng
2019-12-18 PM
8 - Peony 1
+
 2P93_FocusSession.SC3: Quantum Information Processing and Devices 3
   Organized by Hai-Zhi Song and Yong-Chun Liu
   Chaired by Alireza Baghai-Wadji and Yong-Chun Liu
2019-12-18 PM
9 - Peony 2
+
 2P_10aSC2: Plasmonic Nanoantennas and Metamaterials for the Design of New Nanophotonic Devices 2
   Organized by Pai-Yen Chen and Yang Li
   Chaired by Pai-Yen Chen and Yang Li
2019-12-18 PM
10 - Jasmine
+
 2P_10bSC2: Light-matter Interactions in Metamaterials and Plasmonics
   Organized by Chun-Chieh Chang
   Chaired by Chun-Chieh Chang
2019-12-18 PM
10 - Jasmine
+
 2P_11SC2: Topological Electromagnetics and Topological Acoustics 2
   Organized by Fei Gao, Meng Xiao, and Luqi Yuan
   Chaired by Meng Xiao and Luqi Yuan
2019-12-18 PM
11 - Lotus 1
+
 2P_12SC2: Nanoplasmonics and Meta-optics
   Organized by Tao Li and Xiangping Li
   Chaired by Tao Li and Xiangping Li
2019-12-18 PM
12 - Lotus 2
+
 2P_13SC3: Micro/nano Structured Photonic and Optoelectronic Devices
   Organized by Jing Feng, Kwang-Sup Lee, and Hong-Bo Sun
   Chaired by Jing Feng and Kwang-Sup Lee
2019-12-18 PM
13 - Lotus 3
+
 2P_14SC4: Advanced Antennas for 5G Applications
   Organized by Xiu-Yin Zhang and Yang Yang
   Chaired by Xiu-Yin Zhang and Yang Yang
2019-12-18 PM
14 - Lily
+
 2P_15SC3: Spin Photonics and Chiral Photonics
   Organized by Yuntian Chen and Hailu Luo
   Chaired by Yuntian Chen
2019-12-18 PM
15 - Narcissus
+
 2P_16SC3: Fiber Sensing Technology and Fiber-based Devices 1
   Organized by Mingjiang Zhang
   Chaired by Mingjiang Zhang and Da-Peng Zhou
2019-12-18 PM
16 - Camellia 1
+
 2P_17aSC3: Si-based Light Emission Devices and Lasers
   Organized by Cheng Li and Haiyan Ou
   Chaired by Cheng Li
2019-12-18 PM
17 - Camellia 2
+
 2P_17bSC3: Microcavity Lasers and Optical Frequency Combs
   Organized by Yong-Zhen Huang and Guanshi Qin
   Chaired by Guanshi Qin
2019-12-18 PM
17 - Camellia 2
+
 3A0Poster Session 32019-12-19 AM
Corridor
+
 3A1SC3: Structured Light-matter Interaction 2
   Organized by Zhimin Shi and Olga Korotkova
   Chaired by Zhimin Shi
2019-12-19 AM
1 - Ballroom 1
+
 3A2SC2: Multidimensional Metaphotonics for Extraordinary Wave Manipulation
   Organized by Yongmin Liu and Zuojia Wang
   Chaired by Yongmin Liu and Zuojia Wang
2019-12-19 AM
2 - Ballroom 2
+
 3A3SC5: Radar Scattering and Imaging: Theory and Application
   Organized by Kun-Shan Chen and Saibun Tjuatja
   Chaired by Kun-Shan Chen and Saibun Tjuatja
2019-12-19 AM
3 - Ballroom 3
+
 3A4SC1: Recent Advances on Electromagnetics Modelling and Simulation Methods
   Organized by Yu Mao Wu and Lei Zhao
   Chaired by Yu Mao Wu and Lei Zhao
2019-12-19 AM
4 - Ginkgo
+
 3A5SC1: Advanced Algorithms for Solving Electromagnetic and Electro-Thermal Problems
   Organized by Min Tang and Gaobiao Xiao
   Chaired by Min Tang
2019-12-19 AM
5 - Banyan 1
+
 3A6SC5: Challenges in Experimental Wavefield Imaging: Calibration, Modelling Error, and Algorithms
   Organized by Joe LoVetri and Jean-Charles Bolomey
   Chaired by Ian Jeffrey and Colin Gilmore
2019-12-19 AM
6 - Banyan 2
+
 3A7SC5: Remote Sensing of the Atmosphere, Ocean, Hydrology and Cryosphere
   Organized by Shuanggen Jin
   Chaired by Wentao Duan and Minmin Huang
2019-12-19 AM
7 - Banyan 3
+
 3A8SC4: Applications of New Techniques in Antennas and Circuits 1
   Organized by Qiubo Ye, Jun Xiao, and Tongyu Ding
   Chaired by Qiubo Ye and Jun Xiao
2019-12-19 AM
8 - Peony 1
+
 3A9SC3: Terahertz Systems and Bioapplications 1
   Organized by Jun Zhou, Yan Peng, and Yiming Zhu
   Chaired by Jun Zhou and Yan Peng
2019-12-19 AM
9 - Peony 2
+
 3A_10SC2: Metamaterial-based Polarization Manipulation 1
   Organized by Jin Hui Shi and Chunmei Ouyang
   Chaired by Mengxin Ren and Jin Hui Shi
2019-12-19 AM
10 - Jasmine
+
 3A_11SC3: Plasmonic and Photonic Nanostructure Surfaces for Manipulations of Light
   Organized by Junpeng Guo, Rongjun Zhang, and Jinfeng Zhu
   Chaired by Junpeng Guo and Jinfeng Zhu
2019-12-19 AM
11 - Lotus 1
+
 3A_12SC3: Silicon Photonic and Electronic Integration
   Organized by Binhao Wang and Di Liang
   Chaired by Binhao Wang
2019-12-19 AM
12 - Lotus 2
+
 3A_13SC3: Electro-optic Materials for Tunable Photonic Devices
   Organized by Huihui Lu and Maria-Pilar Bernal
   Chaired by Huihui Lu
2019-12-19 AM
13 - Lotus 3
+
 3A_14SC4: Recent Progress in Millimeter and Sub-Millimeter Wave Array Antennas
   Organized by Takashi Tomura and Miao Zhang
   Chaired by Takashi Tomura and Miao Zhang
2019-12-19 AM
14 - Lily
+
 3A_15SC5: Electromagnetic Analysis and Design in MRI
   Organized by Feng Liu, Sherman Xuegang Xin, and Xiaotong Zhang
   Chaired by Sherman Xuegang Xin and Xiaotong Zhang
2019-12-19 AM
15 - Narcissus
+
 3A_16aSC1: Interactions of Discharge Plasmas with Liquids: Fundamentals and Applications 1
   Organized by Qiang Chen and Xin Tu
   Chaired by Qiang Chen
2019-12-19 AM
16 - Camellia 1
+
 3A_16bSC3: Fiber Sensing Technology and Fiber-based Devices 2
   Organized by Mingjiang Zhang
   Chaired by Mingjiang Zhang and Junfeng Jiang
2019-12-19 AM
16 - Camellia 1
+
 3A_17aSC3: Ultrafast Lasers and Technologies
   Organized by Jiahui Peng and Tao Cao
   Chaired by Tao Cao
2019-12-19 AM
17 - Camellia 2
+
 3A_17bSC3: Light Propagation, Transformation and Applications 2
   Organized by Zhili Lin and Jixiong Pu
   Chaired by Zhili Lin and Jixiong Pu
2019-12-19 AM
17 - Camellia 2
+
 3P0Poster Session 42019-12-19 PM
Corridor
+
 3P4aSC1: FDTD Method in Multiphysics Simulation
   Organized by Wei E. I. Sha and Zhi-Xiang Huang
   Chaired by Wei E. I. Sha
2019-12-19 PM
4 - Ginkgo
+
 3P4bSC1: Discontinuous Galerkin Method and Domain Decomposition
   Organized by Qiang Ren and Ping Li
   Chaired by Qiang Ren
2019-12-19 PM
Room 4 - Ginkgo
+
 3P5SC5: Atmospheric Light Scattering, Radiative Transfer, and Remote Sensing
   Organized by Ping Yang and Xianglei Huang
   Chaired by Xianglei Huang and Bingqi Yi
2019-12-19 PM
5 - Banyan 1
+
 3P6SC5: Inverse Problems in Electromagnetics: Emerging Tools and Applications in Imaging and Design Problems, Part 1 & 2
   Organized by Lorenzo Crocco, Tommaso Isernia, and Maokun Li
   Chaired by Maokun Li and Martina Teresa Bevacqua
2019-12-19 PM
6 - Banyan 2
+
 3P7SC1: Electromagnetic and Acoustic/Seismic Technologies in Oilfield Applications: Sensing, Modeling, and Inversion 1
   Organized by Jiefu Chen and Shaogui Deng
   Chaired by Jiefu Chen and Shaogui Deng
2019-12-19 PM
7 - Banyan 3
+
 3P8aSC4: Applications of New Techniques in Antennas and Circuits 2
   Organized by Qiubo Ye, Jun Xiao, and Tongyu Ding
   Chaired by Qiubo Ye and Tongyu Ding
2019-12-19 PM
8 - Peony 1
+
 3P8bSC4: Frontiers, Challenges and Prospects of Wearable Antennas and Wireless Biosensors
   Organized by Zhihao Jiang and Pai-Yen Chen
   Chaired by Zhihao Jiang and Pai-Yen Chen
2019-12-19 PM
8 - Peony 1
+
 3P9aSC3: Terahertz Systems and Bioapplications 2
   Organized by Jun Zhou, Yan Peng, and Yiming Zhu
   Chaired by Jun Zhou and Yiming Zhu
2019-12-19 PM
9 - Peony 2
+
 3P9bSC4: Microwave and Terahertz Devices
   Organized by Yu-Bin Gong and Zhaoyun Duan
   Chaired by Zhaoyun Duan
2019-12-19 PM
9 - Peony 2
+
 3P_10SC2: Metamaterials and Metasurfaces for Microwave Engineering
   Organized by Wei Xiang Jiang and Wen Xuan Tang
   Chaired by Wei Xiang Jiang and Wen Xuan Tang
2019-12-19 PM
10 - Jasmine
+
 3P_11SC2: Microwave and Terahertz Plasmonics
   Organized by Jingjing Zhang and Yu Luo
   Chaired by Yu Luo and Wei Liu
2019-12-19 PM
11 - Lotus 1
+
 3P_12aSC2&SC3: Novel Ways to Control Light-matter Interactions 1
   Organized by Xiao Lin, Ido Kaminer, and Hongsheng Chen
   Chaired by Xiao Lin and Ido Kaminer
2019-12-19 PM
12 - Lotus 2
+
 3P_12bSC3: Optical, Electro-magnetic and Acoustic Manipulation in Biology
   Organized by Remo Proietti Zaccaria and Dan Cojoc
   Chaired by Remo Proietti Zaccaria and Dan Cojoc
2019-12-19 PM
12 - Lotus 2
+
 3P_13SC3: 2D Materials Photonics and Optics
   Organized by Hongtao Lin, Tingyi Gu, and Zhengqian Luo
   Chaired by Hongtao Lin
2019-12-19 PM
13 - Lotus 3
+
 3P_14SC4: Spatial-Feeding Antennas and Arrays
   Organized by Yuehe Ge and Zhenguo Liu
   Chaired by Yuehe Ge and Zhenguo Liu
2019-12-19 PM
14 - Lily
+
 3P_15SC3: Photonic Devices for Modulation, Detection and Signal Processing
   Organized by Ciyuan Qiu and Kan Wu
   Chaired by Ciyuan Qiu and Kan Wu
2019-12-19 PM
15 - Narcissus
+
 3P_16SC1: Interactions of Discharge Plasmas with Liquids: Fundamentals and Applications 2
   Organized by Qiang Chen and Xin Tu
   Chaired by Qiang Chen
2019-12-19 PM
16 - Camellia 1
+
 3P_17SC3: Cavity Optomechanics
   Organized by Yong-Chun Liu
   Chaired by Yong-Chun Liu and Yongmin Li
2019-12-19 PM
17 - Camellia 2
+
 4A0Poster Session 52019-12-20 AM
Corridor
+
 4A1SC2&SC3: Novel Ways to Control Light-matter Interactions 2
   Organized by Xiao Lin, Ido Kaminer, and Hongsheng Chen
   Chaired by Xiao Lin and Hongsheng Chen
2019-12-20 AM
1 - Ballroom 1
+
 4A2SC2: Dielectric Metasurfaces: Fundamentals and Applications 2
   Organized by Fei Ding and Cheng Zhang
   Chaired by Fei Ding and Cheng Zhang
2019-12-20 AM
2 - Ballroom 2
+
 4A3Recent Advances in Numerical Simulation and Application of Electromagnetic Scattering from Target/Rough Surface
   Organized by Li-Xin Guo and Yu Liang
   Chaired by Yu Liang
2019-12-20 AM
3 - Ballroom 3
+
 4A4SC1: Advances in Integral Equation Methods and Applications
   Organized by Jiming Song and Jun Hu
   Chaired by Jiming Song and Xiao-Min Pan
2019-12-20 AM
4 - Ginkgo
+
 4A5aSC1&SC5: Applications of Electromagnetic and Multiphysics Methods in Biomedical Imaging
   Organized by Dong Liu and Maokun Li
   Chaired by Maokun Li
2019-12-20 AM
5 - Banyan 1
+
 4A5bSC4&SC1: Advanced Antenna Designs and Computational Electromagnetics
   Organized by Malay Ranjan Tripathy and Zhining Chen
   Chaired by Malay Ranjan Tripathy
2019-12-20 AM
5 - Banyan 1
+
 4A6SC5: Tropical Cyclones Remote Sensing and Data Assimilation 1
   Organized by Xiaofeng Yang and Biao Zhang
   Chaired by Xiaofeng Yang
2019-12-20 AM
6 - Banyan 2
+
 4A7SC1: Electromagnetic and Acoustic/Seismic Technologies in Oilfield Applications: Sensing, Modeling, and Inversion 2
   Organized by Jiefu Chen and Shaogui Deng
   Chaired by Jiefu Chen and Shaogui Deng
2019-12-20 AM
7 - Banyan 3
+
 4A8aSC4: Wireless Power Transfer for Biomedicine and IoTs
   Organized by Yongxin Guo
   Chaired by Yongxin Guo and Shao Ying Huang
2019-12-20 AM
8 - Peony 1
+
 4A8bWireless Power Transfer
   Chaired by Elyas Palantei
2019-12-20 AM
8 - Peony 1
+
 4A9SC4: Advanced MM-Wave and THz Integrated Circuits and Antennas 1
   Organized by Ying-Jiang Guo and Kai-Da Xu
   Chaired by Ying-Jiang Guo
2019-12-20 AM
9 - Peony 2
+
 4A_10aSC2: Metamaterial-based Polarization Manipulation 2
   Organized by Jin Hui Shi and Chunmei Ouyang
   Chaired by Jin Hui Shi and Jianfa Zhang
2019-12-20 AM
10 - Jasmine
+
 4A_10bSC2: Recent Advances in Thermal Meta-devices
   Organized by Cheng-Wei Qiu and Tiancheng Han
   Chaired by Tiancheng Han
2019-12-20 AM
10 - Jasmine
+
 4A_11SC3: Optical Wavefront Engineering: Inverse or Compensate Scattering in Complex Media
   Organized by Jiamiao Yang and Puxiang Lai
   Chaired by Puxiang Lai
2019-12-20 AM
11 - Lotus 1
+
 4A_12SC3: Biophotonics
   Organized by Ting Xu, Quan Liu, and Jinfeng Zhu
   Chaired by Quan Liu and Jinfeng Zhu
2019-12-20 AM
12 - Lotus 2
+
 4A_13SC3: Liquid Crystals for Advanced Photonics 1
   Organized by Lujian Chen and Zhigang Zheng
   Chaired by Lujian Chen and Zhigang Zheng
2019-12-20 AM
13 - Lotus 3
+
 4A_14SC3: Advanced Long Wave Photonic Platforms & Applications 1
   Organized by Xin Gai, Rongping Wang, and Wen Lei
   Chaired by Xin Gai and Wen Lei
2019-12-20 AM
14 - Lily
+
 4A_15SC5: Ghost Imaging and Single Pixel Imaging
   Organized by Hongchao Liu and Wen Chen
   Chaired by Hongchao Liu
2019-12-20 AM
15 - Narcissus
+
 4A_16Electromagnetic Compatibility, Electromagnetic Shielding
   Chaired by Er Ping Li
2019-12-20 AM
16 - Camellia 1
+
 4P0Poster Session 62019-12-20 PM
Corridor
+
 4P1aSC2&SC3: Novel Ways to Control Light-matter Interactions 3
   Organized by Xiao Lin, Ido Kaminer, and Hongsheng Chen
   Chaired by Xiao Lin and Hongsheng Chen
2019-12-20 PM
1 - Ballroom 1
+
 4P1bMetasurface, Metamaterials and Plasmonics
   Chaired by Ari Sihvola and Yuancheng Fan
2019-12-20 PM
1 - Ballroom 1
+
 4P2SC2: Optical Metamaterial and Metasurface: Fundamentals and Applications
   Organized by Shumin Xiao and Dangyuan Lei
   Chaired by Shumin Xiao and Dangyuan Lei
2019-12-20 PM
2 - Ballroom 2
+
 4P3aSC5: Remote Sensing Using Global Navigation Satellite System Reflectometry (GNSS-R) and other Signals of Opportunity (SoOp)
   Organized by Rashmi Shah and James L. Garrison
   Chaired by Rashmi Shah
2019-12-20 PM
3 - Ballroom 3
+
 4P3bMicrowave Remote Sensing and Polarimetry, SAR
   Chaired by Bo O. Zhu
2019-12-20 PM
3 - Ballroom 3
+
 4P4aSC1: Fast Computational Methods in Electromagnetic Theory and Their Applications
   Organized by Yuan Guo Zhou
   Chaired by Kuisong Zheng and Bingyang Liang
2019-12-20 PM
4 - Ginkgo
+
 4P4bSC1: Emerging Numerical Methods and Their Applications
   Organized by Shunchuan Yang and Zhizhang (David) Chen
   Chaired by Shunchuan Yang
2019-12-20 PM
4 - Ginkgo
+
 4P5Computational Electromagnetics, Hybrid Methods
   Chaired by Amedeo Capozzoli and Chao-Fu Wang
2019-12-20 PM
5 - Banyan 1
+
 4P6aSC5: Tropical Cyclones Remote Sensing and Data Assimilation 2
   Organized by Xiaofeng Yang and Biao Zhang
   Chaired by Xiaofeng Yang
2019-12-20 PM
6 - Banyan 2
+
 4P6bSC5: Remote Sensing of Water and Energy Cycles
   Organized by Jian-Cheng Shi and Hui Lu
   Chaired by Hui Lu
2019-12-20 PM
6 - Banyan 2
+
 4P7SC3: Silicon Lasers and Integrated Silicon Photonics
   Organized by Xiang Wu and Shuyu Zhang
   Chaired by Shuyu Zhang
2019-12-20 PM
7 - Banyan 3
+
 4P8SC2: Non-Hermitian Wave and Diffusive Systems
   Organized by Xuefeng Zhu and Jie Zhu
   Chaired by Xuefeng Zhu
2019-12-20 PM
8 - Peony 1
+
 4P9aSC4: Advanced MM-Wave and THz Integrated Circuits and Antennas 2
   Organized by Ying-Jiang Guo and Kai-Da Xu
   Chaired by Ying-Jiang Guo
2019-12-20 PM
9 - Peony 2
+
 4P9bTHz Technology
   Chaired by Ying-Jiang Guo and Xiaojun Wu
2019-12-20 PM
9 - Peony 2
+
 4P9cMicrostrip Antennas, Array Antennas, Theory and Radiation
   Chaired by Yanhui Liu and Yingsong Li
2019-12-20 PM
9 - Peony 2
+
 4P_10Filters, Interconnect, Microwave and Millimeter Wave Circuits and Device
   Chaired by Zhewang Ma and Chenming (Jim) Zhou
2019-12-20 PM
10 - Jasmine
+
 4P_11Photonics and Integrated Optics
   Chaired by Guoyan Dong and Shiming Gao
2019-12-20 PM
11 - Lotus 1
+
 4P_12SC2: Curved Space and Transformation Optics
   Organized by Huanyang Chen and Jensen Li
   Chaired by Huanyang Chen and Jensen Li
2019-12-20 PM
12 - Lotus 2
+
 4P_13aSC3: Liquid Crystals for Advanced Photonics 2
   Organized by Lujian Chen and Zhigang Zheng
   Chaired by Lujian Chen and Zhigang Zheng
2019-12-20 PM
13 - Lotus 3
+
 4P_13bSC3: Advanced Materials and Devices for Optical Applications
   Organized by Zhongzhu Liang and Tarik Bourouina
   Chaired by Zhongzhu Liang
2019-12-20 PM
13 - Lotus 3
+
 4P_14aSC3: Advanced Long Wave Photonic Platforms & Applications 2
   Organized by Xin Gai, Rongping Wang, and Wen Lei
   Chaired by Xin Gai and Rongping Wang
2019-12-20 PM
14 - Lily
+
 4P_14bSC1&SC3: Advanced Computational Electromagnetic Methods for Nanophotonics
   Organized by Na Liu, Jiefu Chen, and Guoxiong Cai
   Chaired by Na Liu and Jiefu Chen
2019-12-20 PM
14 - Lily
Table Generation took 0.2438 s


   
                                                                          Contact PIERS OFFICE: office@piers.org