PIERS 2019 in Rome
[EM Wave]

PIERS
PhotonIcs & Electromagnetics Research Symposium
also Progress In Electromagnetics Research Symposium 

PIERS 2019 in Rome, Italy, 17 - 20 June, 2019
 
 

PIERS 2019 in Rome Final Program

Search Paper by Title, Key, or Author:
SessionNameDate/Room

+
 1A15_FocusSession.SC5: Modeling in Remote Sensing 1
   Organized by Joel T. Johnson and Nazzareno Pierdicca
   Chaired by Davide Comite and Shanka N. Wijesundara
2019-06-17 AM
1 - 1st Floor
+
 1A2SC3: Characterization Techniques: Novelty and Short-term Requirements 1
   Organized by Ilka Kriegel and Francesco Scotognella
   Chaired by Ilka Kriegel and Francesco Scotognella
2019-06-17 AM
5 - 1st Floor
+
 1A3SC4: Microwave Electronics for Space and Ground Segment Applications 1
   Organized by Paolo Colantonio and Franco Giannini
   Chaired by Paolo Colantonio and Franco Giannini
2019-06-17 AM
7 - 1st Floor
+
 1A4aOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC1: CEM, EMC, Scattering & EM Theory
   Chaired by Qing Huo Liu, Yury V. Shestopalov, and Eng Leong Tan
2019-06-17 AM
8 - 1st Floor
+
 1A4bAdvanced Mathematical and Computational Methods in Electromagnetic Theory and Their Applications 1
   Organized by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse and Georgi Nikolov Georgiev
   Chaired by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse
2019-06-17 AM
8 - 1st Floor
+
 1A5Inverse Problems in Antennas, Scattering and Optics: Theory & Applications 1
   Organized by Rocco Pierri and Giovanni Leone
   Chaired by Rocco Pierri and Xudong Chen
2019-06-17 AM
Hall of Frescoes - 1st Floor
+
 1A6SC1&SC4: Progress in Broadband and UWB Printed and Dielectric Antennas for Wireless Applications 1
   Organized by Renato Cicchetti and Antonio Faraone
   Chaired by Renato Cicchetti and Antonio Faraone
2019-06-17 AM
Cloister Hall - 1st Floor
+
 1A7Optical Sensors, Fundamentals and Applications
   Organized by Cees Ronda
   Chaired by Cees Ronda
2019-06-17 AM
17 - 1st Floor
+
 1A8Photonics Packaging & Integration 1
   Organized by Francesco Floris
   Chaired by Francesco Floris
2019-06-17 AM
6 - Mezzanine
+
 1A9Integrated Nanophotonics, Plasmonics and Graphene-based Devices 1
   Organized by Marco Grande and
   Chaired by Marco Grande and
2019-06-17 AM
4 - Mezzanine
+
 1A_10SC3: Applications of Luminescence in Resonant Photonic Structures
   Organized by Francesco Michelotti and Norbert Danz
   Chaired by Francesco Michelotti and Norbert Danz
2019-06-17 AM
12 - Mezzanine
+
 1A_11SC2: Modeling of Metamaterials and Metasurfaces 1
   Organized by Ying Wu
   Chaired by Ying Wu
2019-06-17 AM
11 - Mezzanine
+
 1A_122_FocusSession.SC2: Hybrid and Plasmonic Metastructures 1
   Organized by Roberto Caputo and Antonio De Luca
   Chaired by Roberto Caputo
2019-06-17 AM
21 - 2nd Floor
+
 1A_13SC3&SC4: Advances in Optical Sources: Materials, Devices, Applications 1
   Organized by Francesco Prudenzano and Irina T. Sorokina
   Chaired by Francesco Prudenzano
2019-06-17 AM
22 - 2nd Floor
+
 1A_143_FocusSession.SC3: Nanophotonics 1
   Organized by Yeshaiahu Shaya Fainman and Newton C. Frateschi
   Chaired by Yeshaiahu Shaya Fainman and Newton C. Frateschi
2019-06-17 AM
24 - 2nd Floor
+
 1A_153_FocusSession.SC3: Photosensitive Materials and Devices for Opto-mechanical Applications 1
   Organized by Atsushi Shishido and Marina Grenzer Saphiannikova
   Chaired by Marina Grenzer Saphiannikova and Takahiro Seki
2019-06-17 AM
25 - 2nd Floor
+
 1A_163_PIER_Special_Issue_Session: Organic and Perovskite Optoelectronics 1
   Organized by Wallace C. H. Choy and Tae-Woo Lee
   Chaired by Wallace C. H. Choy and Tae-Woo Lee
2019-06-17 AM
15 - 2nd Floor
+
 1A_17SC1&SC4: Localized Waves: Science and Applications 1
   Organized by Mauro Ettorre and Walter Fuscaldo
   Chaired by Mauro Ettorre and Walter Fuscaldo
2019-06-17 AM
33 - Bank Building
+
 1A_18SC3: Satellite Quantum and Optical Communication
   Organized by Giuseppe Vallone
   Chaired by Florian Moll and Eleni Diamanti
2019-06-17 AM
38 - Chemistry Building
+
 1A_19Electromagnetic Theory
   Chaired by Leung Tsang and Piergiorgio L. E. Uslenghi
2019-06-17 AM
39 - Electrical Building
+
 1A_20Topological Acoustics 1
   Organized by Meng Xiao and Chunyin Qiu
   Chaired by Meng Xiao and Chunyin Qiu
2019-06-17 AM
40 - Electrical Building
+
 1P1a5_FocusSession.SC5: Modeling in Remote Sensing 2
   Organized by Joel T. Johnson and Nazzareno Pierdicca
   Chaired by Shanka N. Wijesundara and Davide Comite
2019-06-17 PM
1 - 1st Floor
+
 1P1bOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC5: Remote Sensing, Inverse Problems, Imaging, Radar and Sensing
   Chaired by Steven K. Chan, Xiaofeng Li, and Simonetta Paloscia
2019-06-17 PM
1 - 1st Floor
+
 1P2aSC3: Characterization Techniques: Novelty and Short-term Requirements 2
   Organized by Ilka Kriegel and Francesco Scotognella
   Chaired by Ilka Kriegel and Francesco Scotognella
2019-06-17 PM
5 - 1st Floor
+
 1P2bSC1: Real Life Scene Modeling and Big Data Applications for Radar and Microwave Technology
   Organized by Paola Russo and Ozlem Kilic
   Chaired by Paola Russo
2019-06-17 PM
5 - 1st Floor
+
 1P3aSC4: Microwave Electronics for Space and Ground Segment Applications 2
   Organized by Paolo Colantonio and Franco Giannini
   Chaired by Paolo Colantonio and Franco Giannini
2019-06-17 PM
7 - 1st Floor
+
 1P3bRF MEMS for Antenna and Radar Application
   Organized by Zewen Liu
   Chaired by Zewen Liu
2019-06-17 PM
7 - 1st Floor
+
 1P4Advanced Mathematical and Computational Methods in Electromagnetic Theory and Their Applications 2
   Organized by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse and Georgi Nikolov Georgiev
   Chaired by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse
2019-06-17 PM
8 - 1st Floor
+
 1P5Inverse Problems in Antennas, Scattering and Optics: Theory & Applications 2
   Organized by Rocco Pierri and Giovanni Leone
   Chaired by Rocco Pierri and Qing Huo Liu
2019-06-17 PM
Hall of Frescoes - 1st Floor
+
 1P6SC1&SC4: Progress in Broadband and UWB Printed and Dielectric Antennas for Wireless Applications 2
   Organized by Renato Cicchetti and Antonio Faraone
   Chaired by Renato Cicchetti and Antonio Faraone
2019-06-17 PM
Cloister Hall - 1st Floor
+
 1P7SC3: Light Robotics: Harnessing the Forces of Light for Micro-robotic Actuation and Control
   Organized by Ada-Ioana Bunea and Jesper Gluckstad
   Chaired by Ada-Ioana Bunea and Kirstine Berg-Sorensen
2019-06-17 PM
17 - 1st Floor
+
 1P8aPhotonics Packaging & Integration 2
   Organized by Francesco Floris
   Chaired by Francesco Floris
2019-06-17 PM
6 - Mezzanine
+
 1P8bSC3: Mid-infrared Integrated Photonics and Applications
   Organized by Zhenzhou Cheng and Yingdong Han
   Chaired by Zhenzhou Cheng
2019-06-17 PM
6 - Mezzanine
+
 1P9aIntegrated Nanophotonics, Plasmonics and Graphene-based Devices 2
   Organized by Marco Grande and
   Chaired by Marco Grande and
2019-06-17 PM
4 - Mezzanine
+
 1P9bNanophotonic Materials for Biomedical Imaging and Sensing
   Organized by Asma Khalid and Snjezana Tomljenovic-Hanic
   Chaired by Asma Khalid
2019-06-17 PM
4 - Mezzanine
+
 1P_10aSC3: Photonic Quantum Metrology
   Organized by Marco Barbieri
   Chaired by Animesh Datta and Magdalena Stobinska
2019-06-17 PM
12 - Mezzanine
+
 1P_10bSC3: Wide Bandgap Semiconductors Photonics
   Organized by Francesco Giuseppe Della Corte and Xiyuan Lu
   Chaired by Francesco Giuseppe Della Corte
2019-06-17 PM
12 - Mezzanine
+
 1P_11aSC2: Modeling of Metamaterials and Metasurfaces 2
   Organized by Ying Wu
   Chaired by Ying Wu
2019-06-17 PM
11 - Mezzanine
+
 1P_11bSC3: Optical Metamaterials: Applications, Materials and Fabrication Methods
   Organized by Anders Kristensen and Uriel Levy
   Chaired by Anders Kristensen
2019-06-17 PM
11 - Mezzanine
+
 1P_12SC2&SC3: Linear and Nonlinear Optics of Chiral Metasurfaces
   Organized by Concita Sibilia and Alessandro Belardini
   Chaired by Constantinos Valagiannopoulos and Tiziana Cesca
2019-06-17 PM
21 - 2nd Floor
+
 1P_13aSC3&SC4: Advances in Optical Sources: Materials, Devices, Applications 2
   Organized by Francesco Prudenzano and Irina T. Sorokina
   Chaired by Francesco Prudenzano
2019-06-17 PM
22 - 2nd Floor
+
 1P_13bFiber Gratings and Optical Sensors
   Organized by Chin-Ping Yu
   Chaired by Chin-Ping Yu
2019-06-17 PM
22 - 2nd Floor
+
 1P_143_FocusSession.SC3: Nanophotonics 2
   Organized by Yeshaiahu Shaya Fainman and Newton C. Frateschi
   Chaired by Yeshaiahu Shaya Fainman and Newton C. Frateschi
2019-06-17 PM
24 - 2nd Floor
+
 1P_153_FocusSession.SC3: Photosensitive Materials and Devices for Opto-mechanical Applications 2
   Organized by Atsushi Shishido and Marina Grenzer Saphiannikova
   Chaired by Atsushi Shishido and Seungwoo Lee
2019-06-17 PM
25 - 2nd Floor
+
 1P_162_FocusSession.SC2: Thermoplasmonics and Photo-thermal Applications 1
   Organized by Alessandro Alabastri and Remo Proietti Zaccaria
   Chaired by Remo Proietti Zaccaria and Alessandro Alabastri
2019-06-17 PM
15 - 2nd Floor
+
 1P_17aElectromagnetic Radiation Applications for Materials Diagnostics and Modification
   Organized by Fedor Alexandrovich Gubarev
   Chaired by Dong Feng He
2019-06-17 PM
33 - Bank Building
+
 1P_17bSC1&SC4: Localized Waves: Science and Applications 2
   Organized by Mauro Ettorre and Walter Fuscaldo
   Chaired by Mauro Ettorre and Walter Fuscaldo
2019-06-17 PM
33 - Bank Building
+
 1P_18Integrated and Fiber-based Photonic Circuits and Devices
   Organized by M. E. Belkin
   Chaired by A. S. Sigov and M. E. Belkin
2019-06-17 PM
38 - Chemistry Building
+
 1P_19aOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC2: Metamaterials, Plasmonics and Complex Media
   Chaired by Francesca Apollonio, Guido Valerio, and Alexander B. Yakovlev
2019-06-17 PM
39 - Electrical Building
+
 1P_19bOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC4: Antennas and Microwave Technologies
   Chaired by Vincenzo Ferrara, Giuseppe Schettini, and Jan Vrba
2019-06-17 PM
39 - Electrical Building
+
 1P_20aSC2: Novel Symmetry of Electromagnetic and Acoustic Metamaterials?
   Organized by Jensen Li and Johan Christensen
   Chaired by Jensen Li
2019-06-17 PM
40 - Electrical Building
+
 1P_20bTopological Acoustics 2
   Organized by Meng Xiao and Chunyin Qiu
   Chaired by Meng Xiao and Chunyin Qiu
2019-06-17 PM
40 - Electrical Building
+
 2A0Poster Session 12019-06-18 AM
Corridor
+
 2A15_FocusSession.SC5: Applications of Microwave Remote Sensing in Terrestrial Hydrology
   Organized by Steven K. Chan and Rajat Bindlish
   Chaired by Steven K. Chan and Rajat Bindlish
2019-06-18 AM
1 - 1st Floor
+
 2A2aSC5: Radar Sounding Investigations of Terrestrial and Planetary Ices
   Organized by Elena Pettinelli and Sebastian Emanuel Lauro
2019-06-18 AM
5 - 1st Floor
+
 2A2bMicrowave Remote Sensing, Polarimetry SAR, and Radar Imaging 1
   Chaired by Isahar Gabay
2019-06-18 AM
5 - 1st Floor
+
 2A3SC4: RF Energy Harvesting and Rectennas
   Organized by Francesco Giuseppe Della Corte and Giuseppe Ferri
   Chaired by Francesco Giuseppe Della Corte and Giuseppe Ferri
2019-06-18 AM
7 - 1st Floor
+
 2A4Advanced Mathematical and Computational Methods in Electromagnetic Theory and Their Applications 3
   Organized by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse and Georgi Nikolov Georgiev
   Chaired by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse
2019-06-18 AM
8 - 1st Floor
+
 2A5Microwave Inverse Scattering Problems and Applications 1
   Organized by Uday K. Khankhoje and Raffaele Solimene
   Chaired by Uday K. Khankhoje and Raffaele Solimene
2019-06-18 AM
Hall of Frescoes - 1st Floor
+
 2A61_FocusSession.SC1&SC2&SC4: Leaky Waves in Electromagnetics 1
   Organized by Paolo Baccarelli, Paolo Burghignoli, Alessandro Galli, and Paolo Lampariello
   Chaired by Paolo Lampariello and Alessandro Galli
2019-06-18 AM
Cloister Hall - 1st Floor
+
 2A7SC3: Optical Management in Solar Cells
   Organized by Meicheng Li
   Chaired by Meicheng Li
2019-06-18 AM
17 - 1st Floor
+
 2A8SC3: Infrared Detectors
   Organized by Michele Goano and Enrico Bellotti
   Chaired by Michele Goano and Enrico Bellotti
2019-06-18 AM
6 - Mezzanine
+
 2A9SC3: Resonant Optics: Fundamentals and Applications 1
   Organized by Philippe Lalanne and Sven Burger
   Chaired by Philippe Lalanne and Sven Burger
2019-06-18 AM
4 - Mezzanine
+
 2A_103_FocusSession.SC3: Nonlinear Optics at the Nanoscale 1
   Organized by Costantino De Angelis and Michele Celebrano
   Chaired by Costantino De Angelis and Michele Celebrano
2019-06-18 AM
12 - Mezzanine
+
 2A_11SC2: Recent Advances of Metamaterials for Novel Electromagnetic and Photonic Devices 1
   Organized by Yungui Ma and Sailing He
   Chaired by Sailing He
2019-06-18 AM
11 - Mezzanine
+
 2A_12a2_FocusSession.SC2: Hybrid and Plasmonic Metastructures 2
   Organized by Roberto Caputo and Antonio De Luca
   Chaired by Roberto Caputo
2019-06-18 AM
21 - 2nd Floor
+
 2A_12bTrends in Metasurfaces: New Materials and Applications
   Organized by Josep Canet-Ferrer
   Chaired by Roberto Caputo
2019-06-18 AM
21 - 2nd Floor
+
 2A_133_FocusSession.SC3: Advanced Optofluidics: Where Photonics Meets Microfluidics and Life Science 1
   Organized by Francesco Simoni and Luigino Criante
   Chaired by Francesco Simoni and Luigino Criante
2019-06-18 AM
22 - 2nd Floor
+
 2A_143_FocusSession.SC3: Advanced Photonic Technologies for Spectroscopic Applications 1
   Organized by Wei Dong Chen, Vincenzo Spagnolo, and Ulrike Willer
   Chaired by Wei Dong Chen, Vincenzo Spagnolo, and Ulrike Willer
2019-06-18 AM
24 - 2nd Floor
+
 2A_15Disordered Photonics 1
   Organized by Pedro David Garcia Fernandez and Jacopo Bertolotti
   Chaired by Pedro David Garcia Fernandez and Jacopo Bertolotti
2019-06-18 AM
25 - 2nd Floor
+
 2A_163_PIER_Special_Issue_Session: Organic and Perovskite Optoelectronics 2
   Organized by Wallace C. H. Choy and Tae-Woo Lee
   Chaired by Wallace C. H. Choy and Tae-Woo Lee
2019-06-18 AM
15 - 2nd Floor
+
 2A_17Electromagnetic Wave Propagation in Ionized and Complex Media 1
   Organized by Anatoly A. Kudryavtsev and Chengxun Yuan
   Chaired by Anatoly A. Kudryavtsev and Chengxun Yuan
2019-06-18 AM
33 - Bank Building
+
 2A_18Antenna and RCS Measurements 1
   Organized by Amedeo Capozzoli and Francesco D'Agostino
   Chaired by Claudio Curcio and Francesco D'Agostino
2019-06-18 AM
38 - Chemistry Building
+
 2A_19Education in Electromagnetics
   Organized by Eng Leong Tan
   Chaired by Eng Leong Tan
2019-06-18 AM
39 - Electrical Building
+
 2A_20Biological Effects of EM Fields
   Organized by Jan Vrba
   Chaired by Jan Vrba
2019-06-18 AM
40 - Electrical Building
+
 2P0Poster Session 22019-06-18 PM
Corridor
+
 2P15_FocusSession.SC5: Microwave Remote Sensing of Ocean
   Organized by Xiaofeng Li and Simon H. Yueh
   Chaired by Xiaofeng Li and Simon H. Yueh
2019-06-18 PM
1 - 1st Floor
+
 2P2Light Scattering, Radiative Transfer, and Remote Sensing
   Organized by Ping Yang and Bryan A. Baum
   Chaired by Ping Yang and Bryan A. Baum
2019-06-18 PM
5 - 1st Floor
+
 2P3aOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC3: Optics and Photonics
   Chaired by Rita Asquini, Sailing He, and Francesco Simoni
2019-06-18 PM
7 - 1st Floor
+
 2P3bSC4: UWB Components for Defence Applications
   Organized by Patrick Ettore Longhi and Ernesto Limiti
   Chaired by Patrick Ettore Longhi and Ernesto Limiti
2019-06-18 PM
7 - 1st Floor
+
 2P4Novel Mathematical Methods in Electromagnetics: Part 1
   Organized by Yury V. Shestopalov, Kazuya Kobayashi, and Mario Lucido
   Chaired by Yury V. Shestopalov and Kazuya Kobayashi
2019-06-18 PM
8 - 1st Floor
+
 2P5Microwave Inverse Scattering Problems and Applications 2
   Organized by Uday K. Khankhoje and Raffaele Solimene
   Chaired by Uday K. Khankhoje and Raffaele Solimene
2019-06-18 PM
Hall of Frescoes - 1st Floor
+
 2P61_FocusSession.SC1&SC2&SC4: Leaky Waves in Electromagnetics 2
   Organized by Paolo Baccarelli, Paolo Burghignoli, Alessandro Galli, and Paolo Lampariello
   Chaired by Paolo Baccarelli and Paolo Burghignoli
2019-06-18 PM
Cloister Hall - 1st Floor
+
 2P7SC3: Liquid Crystal Devices and Applications 1
   Organized by Yi-Hsin Lin and Wei Hu
   Chaired by Yi-Hsin Lin and Wei Hu
2019-06-18 PM
17 - 1st Floor
+
 2P8SC3: Soft Matter Photonics: Photo-responsive Materials and Devices
   Organized by Gabriella Cipparrone and Pasquale Pagliusi
   Chaired by Gabriella Cipparrone and Pasquale Pagliusi
2019-06-18 PM
6 - Mezzanine
+
 2P9SC3: Resonant Optics: Fundamentals and Applications 2
   Organized by Philippe Lalanne and Sven Burger
   Chaired by Philippe Lalanne and Sven Burger
2019-06-18 PM
4 - Mezzanine
+
 2P_103_FocusSession.SC3: Nonlinear Optics at the Nanoscale 2
   Organized by Costantino De Angelis and Michele Celebrano
   Chaired by Costantino De Angelis and Michele Celebrano
2019-06-18 PM
12 - Mezzanine
+
 2P_11aSC3: Quantum Sensing and Information Processing
   Organized by Joanna Ptasinski
   Chaired by Joanna Ptasinski
2019-06-18 PM
11 - Mezzanine
+
 2P_11bSC2: Recent Advances of Metamaterials for Novel Electromagnetic and Photonic Devices 2
   Organized by Yungui Ma and Sailing He
   Chaired by Sailing He
2019-06-18 PM
11 - Mezzanine
+
 2P_122_FocusSession.SC2: Thermoplasmonics and Photo-thermal Applications 2
   Organized by Alessandro Alabastri and Remo Proietti Zaccaria
   Chaired by Remo Proietti Zaccaria and Alessandro Alabastri
2019-06-18 PM
21 - 2nd Floor
+
 2P_133_FocusSession.SC3: Optical Fibers for High Power Applications
   Organized by Stefano Selleri and Jesper Lægsgaard
   Chaired by Stefano Selleri and Jesper Lægsgaard
2019-06-18 PM
22 - 2nd Floor
+
 2P_143_FocusSession.SC3: Nanophotonics 3
   Organized by Yeshaiahu Shaya Fainman and Newton C. Frateschi
   Chaired by Yeshaiahu Shaya Fainman and Newton C. Frateschi
2019-06-18 PM
24 - 2nd Floor
+
 2P_15aPhotonics for Microwave Systems
   Organized by A. Bogoni and P. Ghelfi
   Chaired by A. Bogoni
2019-06-18 PM
25 - 2nd Floor
+
 2P_15bDisordered Photonics 2
   Organized by Pedro David Garcia Fernandez and Jacopo Bertolotti
   Chaired by Jacopo Bertolotti and Pedro David Garcia Fernandez
2019-06-18 PM
25 - 2nd Floor
+
 2P_163_FocusSession.SC3: Organic Photonics for Optical Interconnections and Switching
   Organized by Antonio D'Alessandro and Rita Asquini
   Chaired by Antonio D'Alessandro and Rita Asquini
2019-06-18 PM
15 - 2nd Floor
+
 2P_17Electromagnetic Wave Propagation in Ionized and Complex Media 2
   Organized by Anatoly A. Kudryavtsev and Chengxun Yuan
   Chaired by Anatoly A. Kudryavtsev and Chengxun Yuan
2019-06-18 PM
33 - Bank Building
+
 2P_18Antenna and RCS Measurements 2
   Organized by Amedeo Capozzoli and Francesco D'Agostino
   Chaired by Claudio Curcio and Francesco D'Agostino
2019-06-18 PM
38 - Chemistry Building
+
 2P_19SC1: Stochastic Methods in Electromagnetic Compatibility
   Organized by Gabriele Gradoni and Valter Mariani Primiani
   Chaired by Valter Mariani Primiani and Gabriele Gradoni
2019-06-18 PM
39 - Electrical Building
+
 2P_20SC4: Recent Diagnostic and Therapeutic Applications of Microwaves
   Organized by Marta Cavagnaro and Lorenzo Crocco
   Chaired by Marta Cavagnaro and Lorenzo Crocco
2019-06-18 PM
40 - Electrical Building
+
 3A0Poster Session 32019-06-19 AM
Corridor
+
 3A1Remote Sensing of the Earth, Ocean, and Atmosphere 1
   Organized by Liang Mei
   Chaired by Liang Mei and Zhongwei Huang
2019-06-19 AM
1 - 1st Floor
+
 3A2SC1&SC5: Direct and Inverse Scattering Methods in Complex Environments 1
   Organized by Matteo Pastorino and Giuseppe Schettini
   Chaired by Matteo Pastorino and Giuseppe Schettini
2019-06-19 AM
5 - 1st Floor
+
 3A3SC4: Millimetre-wave Components for Next-generation Communications
   Organized by Sergio Colangeli and Ernesto Limiti
   Chaired by Sergio Colangeli and Ernesto Limiti
2019-06-19 AM
7 - 1st Floor
+
 3A4SC1: Computational Techniques in Electromagnetics and Applications 1
   Organized by Tsuneki Yamasaki and Yoichi Okuno
   Chaired by Tsuneki Yamasaki and Yasuhide Tsuji
2019-06-19 AM
8 - 1st Floor
+
 3A5SC1&SC5: Machine Learning Techniques for Remote Sensing and Electromagnetic Applications 1
   Organized by Massimo Panella
   Chaired by Massimo Panella
2019-06-19 AM
Hall of Frescoes - 1st Floor
+
 3A6aSpecial Antennas for Direction of Arrival Estimation/Positioning
   Organized by Stefano Maddio
   Chaired by Stefano Maddio and Stefano Selleri
2019-06-19 AM
Cloister Hall - 1st Floor
+
 3A6bMassive MIMO
   Organized by Mario Marques da Silva
   Chaired by Mario Marques da Silva
2019-06-19 AM
Cloister Hall - 1st Floor
+
 3A7SC3: Ultrafast Nonlinear Optics: Ultrafast Fiber Lasers and Nonlinear Applications 1
   Organized by Zhiwen Liu and Michelle Y. Sander
   Chaired by Michelle Y. Sander
2019-06-19 AM
17 - 1st Floor
+
 3A82D Materials and Optoelectronic Devices
   Organized by Guangcun Shan
   Chaired by Guangcun Shan
2019-06-19 AM
6 - Mezzanine
+
 3A93_FocusSession.SC3: Multimode Nonlinear Optical Fibers 1
   Organized by Stefan Wabnitz and Demetri Psaltis
   Chaired by Stefan Wabnitz and Demetri Psaltis
2019-06-19 AM
4 - Mezzanine
+
 3A_10SC3: Luminesence and Lasing of Nanomaterials
   Organized by Chunxiang Xu and Lei Liu
   Chaired by Chunxiang Xu
2019-06-19 AM
12 - Mezzanine
+
 3A_11SC2: Analytical Methods for Metamaterials, Metasurfaces, and 2D Materials from Microwaves to Optics 1
   Organized by Alexander B. Yakovlev and Juan Sebastian Gomez-Diaz
   Chaired by Alexander B. Yakovlev and Juan Sebastian Gomez-Diaz
2019-06-19 AM
11 - Mezzanine
+
 3A_122_FocusSession.SC2: Advanced Metasurface Designs and Devices 1
   Organized by Tao Li and Yun Lai
   Chaired by Tao Li and Yun Lai
2019-06-19 AM
21 - 2nd Floor
+
 3A_13SC3: Resonant Optics: Fundamentals and Applications 3
   Organized by Philippe Lalanne and Sven Burger
   Chaired by Philippe Lalanne and Sven Burger
2019-06-19 AM
22 - 2nd Floor
+
 3A_143_FocusSession.SC3: Advanced Photonic Technologies for Spectroscopic Applications 2
   Organized by Wei Dong Chen, Vincenzo Spagnolo, and Ulrike Willer
   Chaired by Wei Dong Chen, Vincenzo Spagnolo, and Ulrike Willer
2019-06-19 AM
24 - 2nd Floor
+
 3A_15Optical Coatings for Extreme Metrology
   Organized by Maria Principe and Innocenzo M. Pinto
   Chaired by Maria Principe and Innocenzo M. Pinto
2019-06-19 AM
25 - 2nd Floor
+
 3A_16SC3: Visible, Near-infrared and Beyond: Materials and Devices 1
   Organized by Silvia Maria Pietralunga and Jonathan D. B. Bradley
   Chaired by Silvia Maria Pietralunga and Jonathan D. B. Bradley
2019-06-19 AM
15 - 2nd Floor
+
 3A_171_FocusSession.SC1: Casimir Effect and Forces at the Nanoscale 1
   Organized by Mauro Antezza and Brahim Guizal
   Chaired by Mauro Antezza and Brahim Guizal
2019-06-19 AM
33 - Bank Building
+
 3A_18Terahertz Radiation: From Generation to Applications in Condensed Matter, Biomedicine and Particle Physics 1
   Organized by Stefano Lupi and Augusto Marcelli
   Chaired by Stefano Lupi and Akinori Irizawa
2019-06-19 AM
38 - Chemistry Building
+
 3A_19aComputational Fractional Dynamic Systems and Its Applications
   Organized by Fawang Liu and Minling Zheng
   Chaired by Fawang Liu and Minling Zheng
2019-06-19 AM
39 - Electrical Building
+
 3A_19bSC2: Nonreciprocal and Topological Electromagnetics 1
   Organized by Mário G. Silveirinha and Tiago Andre Nogueira Morgado
   Chaired by Mário G. Silveirinha and Tiago Andre Nogueira Morgado
2019-06-19 AM
39 - Electrical Building
+
 3A_20Applications of EM Field in Medical Diagnostics and Therapy
   Organized by Jan Vrba
   Chaired by Jan Vrba
2019-06-19 AM
40 - Electrical Building
+
 3P0Poster Session 42019-06-19 PM
Corridor
+
 3P1Remote Sensing of the Earth, Ocean, and Atmosphere 2
   Organized by Liang Mei
   Chaired by Liang Mei
2019-06-19 PM
1 - 1st Floor
+
 3P2aSC1&SC5: Direct and Inverse Scattering Methods in Complex Environments 2
   Organized by Matteo Pastorino and Giuseppe Schettini
   Chaired by Matteo Pastorino and Giuseppe Schettini
2019-06-19 PM
5 - 1st Floor
+
 3P2bSC3: Holographic Technologies in Sensing and Light Redirection and Shaping
   Organized by Izabela Naydenova and Suzanne Martin
   Chaired by Izabela Naydenova and Suzanne Martin
2019-06-19 PM
5 - 1st Floor
+
 3P3SC1&SC2: Computational Bioelectromagnetics: from Single Molecule to Human Body
   Organized by Francesca Apollonio and Caterina Merla
   Chaired by Francesca Apollonio and Caterina Merla
2019-06-19 PM
7 - 1st Floor
+
 3P4Novel Mathematical Methods in Electromagnetics: Part 2
   Organized by Yury V. Shestopalov, Kazuya Kobayashi, and Mario Lucido
   Chaired by Yury V. Shestopalov and Mario Lucido
2019-06-19 PM
8 - 1st Floor
+
 3P5SC1&SC5: Machine Learning Techniques for Remote Sensing and Electromagnetic Applications 2
   Organized by Massimo Panella
   Chaired by Massimo Panella
2019-06-19 PM
Hall of Frescoes - 1st Floor
+
 3P6SC1&SC4: Recent Advances in 2-D Leaky-wave Antennas
   Organized by Davide Comite and Symon K. Podilchak
   Chaired by Davide Comite
2019-06-19 PM
Cloister Hall - 1st Floor
+
 3P7aSC3: Ultrafast Nonlinear Optics: Ultrafast Fiber Lasers and Nonlinear Applications 2
   Organized by Zhiwen Liu and Michelle Y. Sander
   Chaired by Michelle Y. Sander
2019-06-19 PM
17 - 1st Floor
+
 3P7bSC3: Liquid Crystal Devices and Applications 2
   Organized by Yi-Hsin Lin and Wei Hu
   Chaired by Yi-Hsin Lin and Wei Hu
2019-06-19 PM
17 - 1st Floor
+
 3P8SC1&SC3: Quantum Information Processing and Devices 1
   Organized by Hai-Zhi Song and Guangwei Deng
   Chaired by Mo Li and Dawei Lu
2019-06-19 PM
6 - Mezzanine
+
 3P9a3_FocusSession.SC3: Multimode Nonlinear Optical Fibers 2
   Organized by Stefan Wabnitz and Demetri Psaltis
   Chaired by Stefan Wabnitz and Demetri Psaltis
2019-06-19 PM
4 - Mezzanine
+
 3P9bOptical Fibers and Sensors for Biochemistry, Medical Diagnostics and Imaging
   Organized by Annamaria Cucinotta and Stavros Pissadakis
   Chaired by Annamaria Cucinotta and Stavros Pissadakis
2019-06-19 PM
4 - Mezzanine
+
 3P_10SC3: Label-free Optical Nanobiosensors for Bio-diagnostics, Environmental Monitoring and Food Safety
   Organized by Lucia Petti
   Chaired by Lucia Petti and Riccardo Castagna
2019-06-19 PM
12 - Mezzanine
+
 3P_11aSC2: Analytical Methods for Metamaterials, Metasurfaces, and 2D Materials from Microwaves to Optics 2
   Organized by Alexander B. Yakovlev and Juan Sebastian Gomez-Diaz
   Chaired by Alexander B. Yakovlev and Juan Sebastian Gomez-Diaz
2019-06-19 PM
11 - Mezzanine
+
 3P_11bSC1: Short and Ultrashort Pulsed Electric Fields for Biomedical and Industrial Applications
   Organized by Olga Zeni and Stefania Romeo
   Chaired by Olga Zeni and Stefania Romeo
2019-06-19 PM
11 - Mezzanine
+
 3P_122_FocusSession.SC2: Advanced Metasurface Designs and Devices 2
   Organized by Tao Li and Yun Lai
   Chaired by Tao Li and Yun Lai
2019-06-19 PM
21 - 2nd Floor
+
 3P_133_FocusSession.SC3: Advanced Optofluidics: Where Photonics Meets Microfluidics and Life Science 2
   Organized by Francesco Simoni and Luigino Criante
   Chaired by Francesco Simoni and Luigino Criante
2019-06-19 PM
22 - 2nd Floor
+
 3P_14a3_FocusSession.SC3: Advanced Photonic Technologies for Spectroscopic Applications 3
   Organized by Wei Dong Chen, Vincenzo Spagnolo, and Ulrike Willer
   Chaired by Wei Dong Chen, Vincenzo Spagnolo, and Ulrike Willer
2019-06-19 PM
24 - 2nd Floor
+
 3P_14bRadio Astronomy Instrumentation
   Organized by Nima Razavi-Ghods
   Chaired by Nima Razavi-Ghods
2019-06-19 PM
24 - 2nd Floor
+
 3P_15SC3: Laser, Spectroscopy and Imaging for Functionalised Photonic Devices
   Organized by Rosa Maria Montereali and Roberto Francini
   Chaired by Rosa Maria Montereali and Roberto Francini
2019-06-19 PM
25 - 2nd Floor
+
 3P_16SC3: Visible, Near-infrared and Beyond: Materials and Devices 2
   Organized by Silvia Maria Pietralunga and Jonathan D. B. Bradley
   Chaired by Silvia Maria Pietralunga and Jonathan D. B. Bradley
2019-06-19 PM
15 - 2nd Floor
+
 3P_171_FocusSession.SC1: Casimir Effect and Forces at the Nanoscale 2
   Organized by Mauro Antezza and Brahim Guizal
   Chaired by Mauro Antezza and Brahim Guizal
2019-06-19 PM
33 - Bank Building
+
 3P_18aTerahertz Radiation: From Generation to Applications in Condensed Matter, Biomedicine and Particle Physics 2
   Organized by Stefano Lupi and Augusto Marcelli
   Chaired by Augusto Marcelli and Massimo Petrarca
2019-06-19 PM
38 - Chemistry Building
+
 3P_18bMillimter Wave and Terahertz Source Devices
   Organized by Cun-Jun Ruan
   Chaired by Cun-Jun Ruan
2019-06-19 PM
38 - Chemistry Building
+
 3P_19aHealth Monitoring of Structures and Electrical Wire Interconnect Systems
   Organized by Fabrice Auzanneau and Moussa Kafal
   Chaired by Fabrice Auzanneau and Moussa Kafal
2019-06-19 PM
39 - Electrical Building
+
 3P_19bWireless Power Transfer for Biomedicine and IoTs
   Organized by Yongxin Guo
   Chaired by Yongxin Guo and Shao Ying Huang
2019-06-19 PM
39 - Electrical Building
+
 3P_20EMC Problems with Antennas & Wave Propagation
   Organized by Rafal Przesmycki
   Chaired by Marian Tadeusz Wnuk and Leszek Nowosielski
2019-06-19 PM
40 - Electrical Building
+
 4A0Poster Session 52019-06-20 AM
Corridor
+
 4A15_FocusSession.SC5: Atmospheric Remote Sensing and Propagation 1
   Organized by Frank Silvio Marzano and Domenico Cimini
   Chaired by Frank Silvio Marzano and Domenico Cimini
2019-06-20 AM
1 - 1st Floor
+
 4A2Remote Sensing of the Earth and Atmosphere 1
   Chaired by Bo O. Zhu and Jieying He
2019-06-20 AM
5 - 1st Floor
+
 4A3aSC4&SC5: Mobile and Satellite Parameters Estimations with Electromagnetic/Optical Technologies
   Organized by Vincenzo Ferrara and Elena Pettinelli
   Chaired by Vincenzo Ferrara
2019-06-20 AM
7 - 1st Floor
+
 4A3bMicrowave and Millimeter Wave Circuits and Devices 1
   Chaired by Vincenzo Ferrara
2019-06-20 AM
7 - 1st Floor
+
 4A4SC1: Computational Techniques in Electromagnetics and Applications 2
   Organized by Tsuneki Yamasaki and Yoichi Okuno
   Chaired by Tsuneki Yamasaki and Andrey S. Andrenko
2019-06-20 AM
8 - 1st Floor
+
 4A5SC5: Medical Applications of Radars
   Organized by Stefano Pisa and Emanuele Piuzzi
   Chaired by Stefano Pisa
2019-06-20 AM
Hall of Frescoes - 1st Floor
+
 4A6Microstrip Antennas, Array Antennas, Theory and Radiation 1
   Chaired by Jean Marc Laheurte and Jingcheng Li
2019-06-20 AM
Cloister Hall - 1st Floor
+
 4A7Optical Sensor, Photonics, Nano Optics, Biophotonics
   Chaired by Wojciech Nasalski and Francesco Prudenzano
2019-06-20 AM
17 - 1st Floor
+
 4A8SC1&SC3: Quantum Information Processing and Devices 2
   Organized by Hai-Zhi Song and Guangwei Deng
   Chaired by Salvatore Savasta and Tongcang Li
2019-06-20 AM
6 - Mezzanine
+
 4A9SC3: Label-based and Label-free Optical Biosensors 1
   Organized by Ambra Giannetti
   Chaired by Ambra Giannetti and Cosimo Trono
2019-06-20 AM
4 - Mezzanine
+
 4A_10SC3: Glass Photonics: Novel Systems and Ongoing Applications 1
   Organized by Anna Lukowiak and Maurizio Ferrari
   Chaired by Anna Lukowiak and Maurizio Ferrari
2019-06-20 AM
12 - Mezzanine
+
 4A_11SC2: THz Metamaterials, Devices and Systems 1
   Organized by Romeo Beccherelli and Dimitris C. Zografopoulos
   Chaired by Romeo Beccherelli
2019-06-20 AM
11 - Mezzanine
+
 4A_12SC3: Nonlinear, Active, and Quantum Metaphotonics
   Organized by Xingjie Ni and Wenshan Cai
   Chaired by Xingjie Ni and Wenshan Cai
2019-06-20 AM
21 - 2nd Floor
+
 4A_13SC3: Group IV Photonics for Sensing and Signal Processing
   Organized by Vittorio M. N. Passaro and Goran Z. Mashanovich
   Chaired by Vittorio M. N. Passaro and Goran Z. Mashanovich
2019-06-20 AM
22 - 2nd Floor
+
 4A_142_FocusSession.SC2&SC3: Graphene 2D Materials for Photonics, Plasmonics and Metamaterials 1
   Organized by Aldo Di Carlo and Emmanuel Kymakis
   Chaired by Aldo Di Carlo
2019-06-20 AM
24 - 2nd Floor
+
 4A_15SC3: Silicon Photonics 1
   Organized by Lin Yang
   Chaired by Lin Yang
2019-06-20 AM
25 - 2nd Floor
+
 4A_16Optomechanics, Microfluidics, and Spectroscopy in Microcavities 1
   Organized by Gianluca Gagliardi and Sahin Kaya Ozdemir
   Chaired by Sahin Kaya Ozdemir
2019-06-20 AM
15 - 2nd Floor
+
 4A_171_FocusSession.SC1: Fluctuational Electrodynamics and Heat Transfer 1
   Organized by Mauro Antezza and Marco Centini
   Chaired by Mauro Antezza
2019-06-20 AM
33 - Bank Building
+
 4A_18Wireless Communication
   Chaired by Ozlem Feyza Erkan and Riccardo Colella
2019-06-20 AM
38 - Chemistry Building
+
 4A_19SC2: Nonreciprocal and Topological Electromagnetics 2
   Organized by Mário G. Silveirinha and Tiago Andre Nogueira Morgado
   Chaired by Mário G. Silveirinha and Tiago Andre Nogueira Morgado
2019-06-20 AM
39 - Electrical Building
+
 4A_20Extended/Unconventional Electromagnetic Theory, EHD(Electro-hydrodynamics)/EMHD(Electro-magneto-hydrodynamics), and Electro-biology
   Organized by Eva Gescheidtova
   Chaired by Jan Mikulka and Jiri Misurec
2019-06-20 AM
40 - Electrical Building
+
 4P0Poster Session 62019-06-20 PM
Corridor
+
 4P15_FocusSession.SC5: Atmospheric Remote Sensing and Propagation 2
   Organized by Frank Silvio Marzano and Domenico Cimini
   Chaired by Frank Silvio Marzano and Domenico Cimini
2019-06-20 PM
1 - 1st Floor
+
 4P2Electromagnetic Methods and Electronic Devices for Security
   Organized by Lorenzo Capineri
   Chaired by Pierluigi Falorni and Daniela Deiana
2019-06-20 PM
5 - 1st Floor
+
 4P3aTransmission Line, Waveguide & Filter
   Chaired by Shinichi Tanaka and Yongchae Jeong
2019-06-20 PM
7 - 1st Floor
+
 4P3bMicrowave and Millimeter Wave Circuits and Devices 2
   Chaired by Yongchae Jeong and Shinichi Tanaka
2019-06-20 PM
7 - 1st Floor
+
 4P4Computational Electromagnetics, Hybrid Methods
   Chaired by Vladimir Okhmatovski and Mikhail Sergeyevich Mikhailov
2019-06-20 PM
8 - 1st Floor
+
 4P5aSC5: SAR for Agriculture
   Organized by Anna Balenzano and Leila Guerriero
   Chaired by Anna Balenzano and Leila Guerriero
2019-06-20 PM
Hall of Frescoes - 1st Floor
+
 4P5bMicrowave Remote Sensing, Polarimetry SAR, and Radar Imaging 2
   Chaired by Anna Balenzano and Leila Guerriero
2019-06-20 PM
Hall of Frescoes - 1st Floor
+
 4P6Microstrip Antennas, Array Antennas, Theory and Radiation 2
   Chaired by Peter Stoyanov Apostolov and Yahya Salamrh Hassan Khraisat
2019-06-20 PM
Cloister Hall - 1st Floor
+
 4P7aSC3: Photonics for Lab-on-Chip
   Organized by Giampiero De Cesare and Domenico Caputo
   Chaired by Giampiero De Cesare and Domenico Caputo
2019-06-20 PM
17 - 1st Floor
+
 4P7bRemote Sensing of the Earth and Atmosphere 2
   Chaired by Zhao-Liang Li and Zhihao Qin
2019-06-20 PM
17 - 1st Floor
+
 4P8aQuantum Electrodynamics, Computing and Information
   Chaired by Stefan Scheel and Sergei P. Roshchupkin
2019-06-20 PM
6 - Mezzanine
+
 4P8bSC1&SC3: Quantum Information Processing and Devices 3
   Organized by Hai-Zhi Song and Guangwei Deng
   Chaired by Qiang Zhou and Julien Claudon
2019-06-20 PM
6 - Mezzanine
+
 4P9aSC3: Label-based and Label-free Optical Biosensors 2
   Organized by Ambra Giannetti
   Chaired by Ambra Giannetti and Cosimo Trono
2019-06-20 PM
4 - Mezzanine
+
 4P9bSC4: Reconfigurable and Programmable Photonic Integrated Circuits
   Organized by Jian Wang
   Chaired by Jian Wang
2019-06-20 PM
4 - Mezzanine
+
 4P_10aSC3: Glass Photonics: Novel Systems and Ongoing Applications 2
   Organized by Anna Lukowiak and Maurizio Ferrari
   Chaired by Anna Lukowiak and Maurizio Ferrari
2019-06-20 PM
12 - Mezzanine
+
 4P_10bOptics and Fiber Laser
   Chaired by Takasumi Tanabe and Mirco Raffetto
2019-06-20 PM
12 - Mezzanine
+
 4P_11aSC2: THz Metamaterials, Devices and Systems 2
   Organized by Romeo Beccherelli and Dimitris C. Zografopoulos
   Chaired by Romeo Beccherelli
2019-06-20 PM
11 - Mezzanine
+
 4P_11bMetamaterials and Plasmonics
   Chaired by F. Javier García De Abajo and Guido G. Gentili
2019-06-20 PM
11 - Mezzanine
+
 4P_12SC2: Topological Features of Metamaterials and Non-Hermitian Systems: From Microwave to NIR
   Organized by Jian-Wen Dong and Wenjie Chen
   Chaired by Wenjie Chen
2019-06-20 PM
21 - 2nd Floor
+
 4P_13SC3: Photonic Sensing in Health Science and Environmental Monitoring
   Organized by Luigi Zeni and Andrea Cusano
   Chaired by Luigi Zeni and Andrea Cusano
2019-06-20 PM
22 - 2nd Floor
+
 4P_142_FocusSession.SC2&SC3: Graphene 2D Materials for Photonics, Plasmonics and Metamaterials 2
   Organized by Aldo Di Carlo and Emmanuel Kymakis
   Chaired by Aldo Di Carlo
2019-06-20 PM
24 - 2nd Floor
+
 4P_15SC3: Silicon Photonics 2
   Organized by Lin Yang
   Chaired by Lin Yang
2019-06-20 PM
25 - 2nd Floor
+
 4P_16Optomechanics, Microfluidics, and Spectroscopy in Microcavities 2
   Organized by Gianluca Gagliardi and Sahin Kaya Ozdemir
   Chaired by Gianluca Gagliardi
2019-06-20 PM
15 - 2nd Floor
+
 4P_171_FocusSession.SC1: Fluctuational Electrodynamics and Heat Transfer 2
   Organized by Mauro Antezza and Marco Centini
   Chaired by Mauro Antezza
2019-06-20 PM
33 - Bank Building
+
 4P_18SC3&4: Microwave Photonic Signal Processing
   Organized by Dan Zhu and Xiuyou Han
   Chaired by Dan Zhu and Xiuyou Han
2019-06-20 PM
38 - Chemistry Building
+
 4P_19aPhotovoltaics, Optoelectronic Devices and Integration
   Chaired by Min Xiao and Elefterios Lidorikis
2019-06-20 PM
39 - Electrical Building
+
 4P_19bAdvanced Photonic Materials and Nanophtonics
   Chaired by Sahin Kaya Ozdemir
2019-06-20 PM
39 - Electrical Building
+
 4P_20Systems and Components, Electromagnetic Compatibility
   Chaired by Cynthia Ropiak and Francesco De Paulis
2019-06-20 PM
40 - Electrical Building
Table Generation took 0.2817 s


   
                                                                          Contact PIERS OFFICE: office@piers.org