[EM Wave]

PIERS
Progress In Electromagnetics Research Symposium 

PIERS 2015 in Prague, Czech Republic, 06-09 July, 2015
 
 

PIERS 2015 in Prague Final Program

Search Paper by Title, Key, or Author:
SessionNameDate/Room

+
 1A0Poster Session 12015-07-06 AM
Poster Area
+
 1A1a2_FocusSession.SC2: Planar Optics Based on Metasurfaces 1
   Organized by Yongmin Liu and Shuang Zhang
   Chaired by Shuang Zhang and Thomas Zentgraf
2015-07-06 AM
A
+
 1A1bOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC2: Metamaterials, Plasmonics and Complex Media
   Chaired by Hongsheng Chen
2015-07-06 AM
A
+
 1A2SC2: THz Metamaterials: Fundamentals and Applications
   Organized by Qiong He and Shulin Sun
   Chaired by Qiong He and Shulin Sun
2015-07-06 AM
B
+
 1A3aSC5: Imaging, Inverse Scattering and Remote Sensing 1
   Organized by Xiuzhu Ye and Xudong Chen
   Chaired by Xiuzhu Ye
2015-07-06 AM
C
+
 1A3bOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC5: Remote Sensing, Inverse Problems, Imaging, Radar and Sensing
   Chaired by Leung Tsang
2015-07-06 AM
C
+
 1A43_FocusSession.SC3: Numerical Modeling of Ultrashort Laser Pulse Propagation in Transparent Materials: Micro/nanomodification, Part 1
   Organized by Nadezhda M. Bulgakova, Vladimir P. Zhukov, and Tomas Mocek
   Chaired by Leonid V. Zhigilei and Nadezhda M. Bulgakova
2015-07-06 AM
D
+
 1A5Antennas, Signals, HPEM and EMC Problems 1
   Organized by Marek Bugaj
   Chaired by Leszek Nowosielski and Marek Bugaj
2015-07-06 AM
E
+
 1A6SC4: Complex Analysis and Convex Optimization in Electromagnetics
   Organized by Mats Gustafsson and Sven Nordebo
   Chaired by Mats Gustafsson and Sven Nordebo
2015-07-06 AM
F
+
 1A7Advanced Mathematical and Computational Methods in Electromagnetic Theory and Their Applications 1
   Organized by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse and Georgi Nikolov Georgiev
   Chaired by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse and Georgi Nikolov Georgiev
2015-07-06 AM
G
+
 1A8SC1: Model-order Reduction and Uncertainty Quantification
   Organized by Romanus Dyczij-Edlinger
   Chaired by Romanus Dyczij-Edlinger
2015-07-06 AM
H
+
 1A9SC1: Electromagnetic Field Transformations for Measurements and Simulations
   Organized by Thomas F. Eibert
   Chaired by Thomas F. Eibert
2015-07-06 AM
I
+
 1A_103_FocusSession.SC3: Advances in Optical Networking
   Organized by Jiajia Chen and Ming Xia
   Chaired by Jiajia Chen
2015-07-06 AM
J
+
 1A_111_FocusSession.SC1: Casimir Effect and Heat Transfer 1
   Organized by Mauro Antezza and Brahim Guizal
   Chaired by Mauro Antezza and Brahim Guizal
2015-07-06 AM
K
+
 1A_12SC3: Nanophotonics Light-trapping and Photodetection. Parts I and II
   Organized by Xiaofeng Li, Vincenzo Giannini, and Qin Chen
   Chaired by Xiaofeng Li and Vincenzo Giannini
2015-07-06 AM
L
+
 1A_133_FocusSession.SC3: Solid-state Quantum Photonics 1
   Organized by Luca Sapienza and Jin Liu
   Chaired by Luca Sapienza
2015-07-06 AM
M
+
 1A_142_FocusSession.SC2: PT Symmetry, Reciprocity, Nonlinear Phenomena
   Organized by Kin Hung Fung and Zheng Wang
   Chaired by Kin Hung Fung
2015-07-06 AM
N
+
 1P0Poster Session 22015-07-06 PM
Poster Area
+
 1P12_FocusSession.SC2: Nonlocal and Spatially Dispersive Electromagnetic Media
   Organized by Yun Lai and Zhi Hong Hang
   Chaired by Yun Lai and Zhi Hong Hang
2015-07-06 PM
A
+
 1P2SC3: Nanoscale Platforms for Molecular Sensing
   Organized by Hyuck Choo and Monika Fleischer
   Chaired by Hyuck Choo and Monika Fleischer
2015-07-06 PM
B
+
 1P35_FocusSession.SC5: Imaging, Inverse Scattering and Remote Sensing 2
   Organized by Xiuzhu Ye and Xudong Chen
   Chaired by Qing Huo Liu and Xiuzhu Ye
2015-07-06 PM
C
+
 1P4aSC3: Laser Writing of Optical Waveguides and Optical Components in Novel Materials
   Organized by Roberta Ramponi and Shane Michael Eaton
   Chaired by Shane Michael Eaton
2015-07-06 PM
D
+
 1P4bSC2: Manipulating Light-matter Interaction by Plasmonics 1
   Organized by Sanshui Xiao and Jingjing Zhang
   Chaired by Sanshui Xiao and Jingjing Zhang
2015-07-06 PM
D
+
 1P5aAntennas, Signals, HPEM and EMC Problems 2
   Organized by Marek Bugaj
   Chaired by Leszek Nowosielski and Marek Bugaj
2015-07-06 PM
E
+
 1P5bAntenna Theory and Radiation 1
   Chaired by Alkim Akyurtlu
2015-07-06 PM
E
+
 1P6Advances in Diffraction Gratings Theories
   Organized by Riccardo Messina and Kofi Edee
   Chaired by Riccardo Messina
2015-07-06 PM
F
+
 1P7Advanced Mathematical and Computational Methods in Electromagnetic Theory and Their Applications 2
   Organized by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse and Georgi Nikolov Georgiev
   Chaired by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse and Georgi Nikolov Georgiev
2015-07-06 PM
G
+
 1P8SC2: Recent Advances of Metamaterials for Novel Electromagnetic and Photonic Devices 1
   Organized by Yungui Ma and Sailing He
   Chaired by Yungui Ma and Sailing He
2015-07-06 PM
H
+
 1P9Analog & RF Circuits and Systems for Emerging Applications
   Organized by Keping Wang and Yi Zhang
   Chaired by Yi Zhang
2015-07-06 PM
I
+
 1P_10Chiral and Nonlinear Metasurfaces
   Organized by Ventsislav K. Valev and Nicolae-Coriolan Panoiu
   Chaired by Ventsislav K. Valev and Nicolae-Coriolan Panoiu
2015-07-06 PM
J
+
 1P_111_FocusSession.SC1: Casimir Effect and Heat Transfer 2
   Organized by Mauro Antezza and Brahim Guizal
   Chaired by Mauro Antezza and Brahim Guizal
2015-07-06 PM
K
+
 1P_12SC1&3: Design and Simulation of Electromagnetic and Optical Devices
   Organized by Shinichiro Ohnuki and Jun Shibayama
   Chaired by Shinichiro Ohnuki and Jun Shibayama
2015-07-06 PM
L
+
 1P_13a3_FocusSession.SC3: Solid-state Quantum Photonics 2
   Organized by Luca Sapienza and Jin Liu
   Chaired by Jin Liu
2015-07-06 PM
M
+
 1P_13b3_FocusSession.SC3: High-capacity Optical Communication: Systems, Algorithms, Components 1
   Organized by Sergei Popov and Sergei K. Turitsyn
   Chaired by Sergei Popov
2015-07-06 PM
M
+
 1P_14aSC3: Silicon Photonic Integration and Devices for Optical Communications and Interconnects
   Organized by Lin Yang and Hon Ki Tsang
   Chaired by Lin Yang and Hon Ki Tsang
2015-07-06 PM
N
+
 1P_14b3_FocusSession.SC3: Nonlinear Optics: Novel Phenomena, Materials and Applications 1
   Organized by Gaetano Assanto and Goery Genty
   Chaired by Gaetano Assanto and Goery Genty
2015-07-06 PM
N
+
 1P_15aOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC3: Optics and Photonics
   Chaired by Ali Serpenguzel
2015-07-06 PM
O
+
 1P_15bOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC4: Antennas and Microwave Technologies
   Chaired by Raj Mittra
2015-07-06 PM
O
+
 2A0Poster Session 32015-07-07 AM
Poster Area
+
 2A14_FocusSession.SC4: Optimal Antennas
   Organized by Mats Gustafsson and B. Lars G. Jonsson
   Chaired by Mats Gustafsson and B. Lars G. Jonsson
2015-07-07 AM
A
+
 2A23_FocusSession.SC3: Optical Properties of Resonant Dielectric and Plasmonic Nanostructures 1
   Organized by Isabelle Staude and Dragomir N. Neshev
   Chaired by Isabelle Staude and Manuel Decker
2015-07-07 AM
B
+
 2A33_FocusSession.SC3: Single Photonics: Integrated Optics for On-chip Manipulation of Single Photons
   Organized by Eli Kapon
   Chaired by Eli Kapon
2015-07-07 AM
C
+
 2A4SC2: Manipulating Light-matter Interaction by Plasmonics 2
   Organized by Sanshui Xiao and Jingjing Zhang
   Chaired by Sanshui Xiao and Jingjing Zhang
2015-07-07 AM
D
+
 2A5SC3: Ultra-thin Metal-dielectric Structured Surfaces and Thin Films for Antireflection, Light Trapping, and Perfect Absorption 1
   Organized by Junpeng Guo
   Chaired by Junpeng Guo and Blake S. Simpkins
2015-07-07 AM
E
+
 2A6aSC3: Nonlinear Optical Fibers for Sensing and Signal Processing
   Organized by Weiwen Zou
   Chaired by Xiaobo Xing
2015-07-07 AM
F
+
 2A6bSC3: Ultrafast Fiber Lasers
   Organized by Darren D. Hudson
   Chaired by Darren D. Hudson
2015-07-07 AM
F
+
 2A7Advanced Mathematical and Computational Methods in Electromagnetic Theory and Their Applications 3
   Organized by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse and Georgi Nikolov Georgiev
   Chaired by Mariana Nikolova Georgieva-Grosse and Georgi Nikolov Georgiev
2015-07-07 AM
G
+
 2A8SC2: Recent Advances of Metamaterials for Novel Electromagnetic and Photonic Devices 2
   Organized by Yungui Ma and Sailing He
   Chaired by Yungui Ma and Sailing He
2015-07-07 AM
H
+
 2A9Bioelectromagetics
   Organized by Carlos F. Martino
   Chaired by Carlos F. Martino
2015-07-07 AM
I
+
 2A_10Electromagnetic Scattering by Random Media and Rough Surfaces
   Organized by Romain Ceolato
   Chaired by Matthew J. Berg
2015-07-07 AM
J
+
 2A_111_FocusSession.SC1: Casimir Effect and Heat Transfer 3
   Organized by Mauro Antezza and Brahim Guizal
   Chaired by Mauro Antezza and Brahim Guizal
2015-07-07 AM
K
+
 2A_12aSC4: Novel Frequency Selective Structures
   Organized by Zhongxiang Shen and Jonathan M. Rigelsford
   Chaired by Zhongxiang Shen and Jonathan M. Rigelsford
2015-07-07 AM
L
+
 2A_12b5_FocusSession.SC5: SAR Systems and Technology
   Organized by Kun-Shan Chen
   Chaired by Kun-Shan Chen
2015-07-07 AM
L
+
 2A_13a3_FocusSession.SC3: High-capacity Optical Communication: Systems, Algorithms, Components 2
   Organized by Sergei Popov and Sergei K. Turitsyn
   Chaired by Sergei Popov
2015-07-07 AM
M
+
 2A_13bSC3: Near-field Optics: Light-matter Interaction Inside a Wavelength Volume 1
   Organized by Sergei Popov
   Chaired by Sergei Popov
2015-07-07 AM
M
+
 2A_143_FocusSession.SC3: Nonlinear Optics: Novel Phenomena, Materials and Applications 2
   Organized by Gaetano Assanto and Goery Genty
   Chaired by Gaetano Assanto
2015-07-07 AM
N
+
 2A_15aOral Presentations for Best Student Paper Awards --- SC1: CEM, EMC, Scattering & EM Theory
   Chaired by Weng Cho Chew
2015-07-07 AM
O
+
 2P0Poster Session 42015-07-07 PM
Poster Area
+
 2P12_FocusSession.SC2: Planar Optics Based on Metasurfaces 2
   Organized by Yongmin Liu and Shuang Zhang
   Chaired by Shuang Zhang and Shulin Sun
2015-07-07 PM
A
+
 2P2aNonlinear Plasmonics
   Organized by Alpan Bek
   Chaired by Alpan Bek
2015-07-07 PM
B
+
 2P2b2_FocusSession.SC2: Plasmonic Nanolasing
   Organized by Ortwin Hess
   Chaired by Ortwin Hess
2015-07-07 PM
B
+
 2P3SC3: Advanced Optofluidics: Optical Control and Photonics in Microfluidics
   Organized by Francesco Simoni
   Chaired by Francesco Simoni
2015-07-07 PM
C
+
 2P42_FocusSession.SC2&3: Scalable and Hierarchical Nanofabrication for Deep Sub-wavelength Nanophotonics
   Organized by Junsuk Rho and Laura Na Liu
   Chaired by Junsuk Rho
2015-07-07 PM
D
+
 2P5aLight Carrying Orbital Angular Momentum: Theory and Applications
   Organized by Jamal Berakdar
   Chaired by Jamal Berakdar
2015-07-07 PM
E
+
 2P5bSC3: Ultra-thin Metal-dielectric Structured Surfaces and Thin Films for Antireflection, Light Trapping, and Perfect Absorption 2
   Organized by Junpeng Guo
   Chaired by Junpeng Guo and Blake S. Simpkins
2015-07-07 PM
E
+
 2P6aSC3: Semiconductor Nanowires: Novel Optical and Electrical Properties Enabling Energy Harvesting and Sensing Applications
   Organized by Simarjeet Singh Saini
   Chaired by Simarjeet Singh Saini and Julian Evans
2015-07-07 PM
F
+
 2P6bTranslational and Clinical Research towards Microwave Medical Imaging (MiMed)
   Organized by Raquel Cruz Conceicao and Martin O'Halloran
   Chaired by Raquel Cruz Conceicao
2015-07-07 PM
F
+
 2P7SC1: Novel Mathematical Methods in Electromagnetics
   Organized by Yury V. Shestopalov and Kazuya Kobayashi
   Chaired by Yury V. Shestopalov and Kazuya Kobayashi
2015-07-07 PM
G
+
 2P8aLuminescent Materials and Devices
   Organized by Cees Ronda
   Chaired by Cees Ronda
2015-07-07 PM
H
+
 2P8b3_FocusSession.SC3&4: Microwave Photonics for Wireless Spectrum Management 1
   Organized by David Marpaung and Maurizio Burla
   Chaired by David Marpaung and Maurizio Burla
2015-07-07 PM
H
+
 2P9SC1: Time and Frequency Domain Modeling Techniques for Waveguides and Cables
   Organized by Sven Nordebo and Martin Stumpf
   Chaired by Sven Nordebo and Martin Stumpf
2015-07-07 PM
I
+
 2P_10aWireless Power Transmission and Harvesting
   Organized by Jan Kracek and Alessandra Costanzo
   Chaired by Jan Kracek
2015-07-07 PM
J
+
 2P_10bSC4: Electromagnetic Energy
   Organized by Mats Gustafsson and Miloslav Capek
   Chaired by Mats Gustafsson and Miloslav Capek
2015-07-07 PM
J
+
 2P_111_FocusSession.SC1: Casimir Effect and Heat Transfer 4
   Organized by Mauro Antezza and Brahim Guizal
   Chaired by Mauro Antezza and Brahim Guizal
2015-07-07 PM
K
+
 2P_12Small Antenna Design, Analysis and Miniaturization Techniques
   Organized by Yingsong Li and Raj Mittra
   Chaired by Yingsong Li and Raj Mittra
2015-07-07 PM
L
+
 2P_13aSC3: Near-field Optics: Light-matter Interaction Inside a Wavelength Volume 2
   Organized by Sergei Popov
   Chaired by Sergei Popov
2015-07-07 PM
M
+
 2P_13b3_FocusSession.SC3: Technologies for On-chip Optical Networking
   Organized by Yeshaiahu Shaya Fainman
   Chaired by Yeshaiahu Shaya Fainman
2015-07-07 PM
M
+
 2P_14SC3: Optical Microcavities and Waveguides 1
   Organized by Ali Serpenguzel and Sahin Kaya Ozdemir
   Chaired by Ali Serpenguzel and Sahin Kaya Ozdemir
2015-07-07 PM
N
+
 3A0Poster Session 52015-07-08 AM
Poster Area
+
 3A1SC2: Thermal and Acoustic Metamaterials
   Organized by Baile Zhang and Nicholas X. Fang
   Chaired by Baile Zhang
2015-07-08 AM
A
+
 3A2SC2&3: Manipulating and Control of Light-matter Interactions with 2D Materials and Meta-Materials
   Organized by Tony Low and Volker J. Sorger
   Chaired by Tony Low and Volker J. Sorger
2015-07-08 AM
B
+
 3A3SC3: Silicon Photonics --- Novel Materials, Hybrid Integration, Sensors and Nonlinear Devices
   Organized by Antonio La Porta and Liu Liu
   Chaired by Liu Liu
2015-07-08 AM
C
+
 3A43_FocusSession.SC3: Numerical Modeling of Ultrashort Laser Pulse Propagation in Transparent Materials: Micro/nanomodification, Part 2
   Organized by Nadezhda M. Bulgakova, Vladimir P. Zhukov, and Tomas Mocek
   Chaired by Jeremy R. Gulley and Sergey I. Kudryashov
2015-07-08 AM
D
+
 3A5Electromagnetic Models and Applications in Remote Sensing
   Organized by Hong Tat Ewe and Yang Du
   Chaired by Hong Tat Ewe
2015-07-08 AM
E
+
 3A6SC3: Fiber Optic Sensors
   Organized by Kentaro Nakamura
   Chaired by Yosuke Mizuno
2015-07-08 AM
F
+
 3A7aSC3: Non-reciprocal and Topological Features in Photonic Systems
   Organized by Mohammad Hafezi and Sebastian Hofferberth
   Chaired by Mohammad Hafezi
2015-07-08 AM
G
+
 3A7bSC3: Strong Light-matter Coupling and Strongly Interacting Photons 1
   Organized by Mohammad Hafezi and Sebastian Hofferberth
   Chaired by Mohammad Hafezi
2015-07-08 AM
G
+
 3A8aMedical Electromagnetics, Biological Effects, Bioimaging
   Chaired by Shinsuke Nakayama
2015-07-08 AM
H
+
 3A8b3_FocusSession.SC3&4: Microwave Photonics for Wireless Spectrum Management 2
   Organized by David Marpaung and Maurizio Burla
   Chaired by David Marpaung and Maurizio Burla
2015-07-08 AM
H
+
 3A9Density Functional Theory and Its Applications to Nanomaterials
   Organized by Jeng-Da Chai
   Chaired by Jeng-Da Chai
2015-07-08 AM
I
+
 3A_10SC5: Inverse Scattering Methods and Applications for NDE
   Organized by Takashi Takenaka and Federico Viani
   Chaired by Martin Karl Norgren and Toshifumi Moriyama
2015-07-08 AM
J
+
 3A_11SC1: Computational Techniques in Electromagnetics and Applications 1
   Organized by Yoichi Okuno and Tsuneki Yamasaki
   Chaired by Yoichi Okuno and Akira Komiyama
2015-07-08 AM
K
+
 3A_12SC4: Antenna-Channel Interactions and Wireless Propagation Channels
   Organized by Andres Alayon Glazunov
   Chaired by Andres Alayon Glazunov
2015-07-08 AM
L
+
 3A_133_FocusSession.SC3&2: Disordered Photonics 1
   Organized by Pedro David Garcia
   Chaired by Riccardo Sapienza
2015-07-08 AM
M
+
 3A_14SC3: Optical Microcavities and Waveguides 2
   Organized by Ali Serpenguzel and Sahin Kaya Ozdemir
   Chaired by Ali Serpenguzel and Sahin Kaya Ozdemir
2015-07-08 AM
N
+
 3P0Poster Session 62015-07-08 PM
Poster Area
+
 3P12_FocusSession.SC2: Transformation Optics
   Organized by Hongsheng Chen and Yu Luo
   Chaired by Hongsheng Chen and Yu Luo
2015-07-08 PM
C
+
 3P23_FocusSession.SC3: Optical Properties of Resonant Dielectric and Plasmonic Nanostructures 2
   Organized by Isabelle Staude and Dragomir N. Neshev
   Chaired by Isabelle Staude and Rupert Francis Oulton
2015-07-08 PM
B
+
 3P3aSC1: Computational Techniques in Electromagnetics and Applications 2
   Organized by Yoichi Okuno and Tsuneki Yamasaki
   Chaired by Tsuneki Yamasaki and Koki Watanabe
2015-07-08 PM
E
+
 3P3bComputational Electromagnetics, Hybrid Methods
   Chaired by Weng Cho Chew and Rongshan Qin
2015-07-08 PM
E
+
 3P4Analysis and Simulation of Waves in Complex Media
   Organized by Igor Tsukerman
   Chaired by Ya Yan Lu and Igor Tsukerman
2015-07-08 PM
D
+
 3P5SC3&4: Photonic-Electronic Integration for Miilimeter and Terahertz Wave Generation, Detection and Applications
   Organized by Guillermo Carpintero del Barrio and Tadao Nagatsuma
   Chaired by Guillermo Carpintero del Barrio and Tadao Nagatsuma
2015-07-08 PM
O
+
 3P6aSC3: Novel Electromagnetic Simulation, Components, and Design for the THz Region
   Organized by Elliott R. Brown
   Chaired by Elliott R. Brown
2015-07-08 PM
F
+
 3P6bMicrowave Photonics, THz Technology
   Chaired by Atsushi Kanno
2015-07-08 PM
F
+
 3P7SC3: Strong Light-matter Coupling and Strongly Interacting Photons 2
   Organized by Mohammad Hafezi and Sebastian Hofferberth
   Chaired by Mohammad Hafezi
2015-07-08 PM
G
+
 3P8aSC2: Active, Tunable and Nonlinear Metamaterials 1
   Organized by Ilya V. Shadrivov and Mikhail Lapine
   Chaired by Mikhail Lapine
2015-07-08 PM
H
+
 3P8bSC3: Nano-photonic Devices for Optical Interconnects and Optical Sensing
   Organized by Alan X. Wang
   Chaired by Alan X. Wang
2015-07-08 PM
H
+
 3P9aApplied Electromagnetics for Smart Cities
   Organized by Jonathan M. Rigelsford and Pavel Pechac
   Chaired by Jonathan M. Rigelsford
2015-07-08 PM
I
+
 3P9bSC1: Electromagnetic Modelling Methods for EMC Problems
   Organized by Frank Gronwald
   Chaired by Frank Gronwald
2015-07-08 PM
I
+
 3P_10aScattering, Diffraction, and Inverse Scattering
   Chaired by Jose-Victor Rodriguez
2015-07-08 PM
J
+
 3P_10bInverse Scattering, Imaging and Applications
   Organized by Rocco Pierri and Raffaele Solimene
   Chaired by Raffaele Solimene
2015-07-08 PM
J
+
 3P_11SC2&3: Optoelectronics and Photonics of Graphene and Two-dimensional Materials
   Organized by Giulio Cerullo and Costantino De Angelis
   Chaired by Costantino De Angelis
2015-07-08 PM
K
+
 3P_12Antennas and RF Devices Based on Superconductors and Other Advanced Materials
   Organized by Malay Ranjan Tripathy and Daniel Ronnow
   Chaired by Daniel Ronnow and Malay Ranjan Tripathy
2015-07-08 PM
L
+
 3P_13a3_FocusSession.SC3&2: Disordered Photonics 2
   Organized by Pedro David Garcia
   Chaired by Silvia Vignolini
2015-07-08 PM
M
+
 3P_13bLaser Nanofabrication, Characterization and Physical Properties 1
   Organized by Sergey I. Kudryashov
   Chaired by Sergey I. Kudryashov and Sergey Makarov
2015-07-08 PM
M
+
 3P_14SC3: Optical Microcavities and Waveguides 3
   Organized by Ali Serpenguzel and Sahin Kaya Ozdemir
   Chaired by Ali Serpenguzel and Sahin Kaya Ozdemir
2015-07-08 PM
N
+
 4A1SC2: Active, Tunable and Nonlinear Metamaterials 2
   Organized by Ilya V. Shadrivov and Mikhail Lapine
   Chaired by Mikhail Lapine
2015-07-09 AM
A
+
 4A2Laser Nanofabrication, Characterization and Physical Properties 2
   Organized by Sergey I. Kudryashov
   Chaired by Sergey I. Kudryashov and Nail A. Inogamov
2015-07-09 AM
B
+
 4A3Extended/Unconventional Electromagnetic Theory, EHD(Electro-hydrodynamics)/EMHD(Electro-magneto-hydrodynamics), and Electro-biology
   Organized by Eva Gescheidtova
   Chaired by Petr Marcon
2015-07-09 AM
C
+
 4A4Advanced Photonic Systems for Datacommunications
   Organized by Jinlong Wei
   Chaired by Jinlong Wei and Emilio Hugues-Salas
2015-07-09 AM
D
+
 4A5Power Electronics 1
   Organized by Jiri Lettl
   Chaired by Jiri Lettl
2015-07-09 AM
E
+
 4A6Electromagnetic Probing of Atmosphere and Ionosphere in Arctic Region 1
   Organized by Vyacheslav Evgenievich Kunitsyn
   Chaired by Vyacheslav Evgenievich Kunitsyn and Vladimir Ivanovich Kurkin
2015-07-09 AM
F
+
 4A7Applications of EM Field in Biomedical Technique
   Organized by David Vrba
   Chaired by David Vrba
2015-07-09 AM
G
+
 4A8Microstrip Antennas and Defected Ground Structure (DGS) Filters
   Organized by Ahmed Boutejdar
   Chaired by Yongchae Jeong
2015-07-09 AM
H
+
 4A9aCasimir and Other Quantum Effects
   Chaired by Roberto Passante and Stefan Scheel
2015-07-09 AM
I
+
 4A_10Resonators, Filters, Transmission Lines
   Chaired by Shinichi Tanaka and Toshikazu Sekine
2015-07-09 AM
J
+
 4P1Metamaterials and Plasmonics
   Chaired by Aaron Ho-Pui Ho
2015-07-09 PM
A
+
 4P2aCoherent Optics, Laser Beam, Beam Propagation
   Chaired by Jefffrey H. Shapiro
2015-07-09 PM
B
+
 4P2bOptical Fiber, Sensing, Optical Devices
   Chaired by Won-Taek Han
2015-07-09 PM
B
+
 4P3Plasmas, Composite Media, Waves and Media
   Chaired by Zheng-Wen Li
2015-07-09 PM
C
+
 4P4Remote Sensing, Radar, Imaging
   Chaired by Rachid Talhi and Yi-Long Lu
2015-07-09 PM
D
+
 4P5aPower Electronics 2
   Organized by Jiri Lettl
   Chaired by Jiri Lettl
2015-07-09 PM
E
+
 4P5bEM Field Based Industrial Technologies
   Organized by Jan Vrba, Jr.
   Chaired by Jan Vrba, Jr.
2015-07-09 PM
E
+
 4P6RF and Wireless Communication
   Chaired by Mario Marques da Silva and Hsing-Yi Chen
2015-07-09 PM
F
+
 4P7aMicrowave and Millimeter Wave Circuits and Devices, CAD
   Chaired by Chien-Nan Kuo
2015-07-09 PM
G
+
 4P8Antenna Theory and Radiation 2
   Chaired by Andrea Francesco Morabito
2015-07-09 PM
H
Table Generation took 0.3683 s


   
                                                                          Contact PIERS OFFICE: office@piers.org